Co powinieneś wiedzieć, zanim zmienisz branżę na IT?

IT to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin: na przestrzeni ostatnie dekady liczba osób zatrudnionych w tym sektorze wzrosła o 41,4%. Jednocześnie, programiści to jedna z najlepiej opłacanych grup zawodowych. Jeżeli myślisz o zmianie pracy na IT, przeczytaj, co warto wiedzieć przed podjęciem ostateczniej decyzji.

Spec IT zarabia dużo

Jeśli na bieżąco przeglądasz newsy i śledzisz portale branżowe, zapewne zetknąłeś się z jedną z najgorętszych kwestii ostatniego czasu, jaką są stawki IT. Gigantyczne kwoty, które zarabiają deweloperzy, potrafią rozpalić wyobraźnię – zwłaszcza, gdy pracujesz w mało dochodowej branży. Choć zdecydowanie nie wszyscy w IT zarabiają słynne 80 tysięcy złotych miesięcznie, to nawet juniorzy mogą liczyć na zarobki powyżej średniej krajowej. Dlaczego? Na świetną koniunkturę składa się wiele czynników, takich jak boom na usługi IT, outsourcing IT, dzięki któremu zagraniczne firmy windują lokalne stawki, a także nieustanny brak specjalistów – dlatego najlepsi z nich mogą liczyć na dużo więcej.

Nie tylko pisanie kodu

Czy możesz dołączyć do tej świetnie prosperującej branży nie będąc programistą z wykształcenia? Tak, zwłaszcza, że w IT pracują nie tylko koderzy. Jednym z takich zawodów jest Product Owner (lub Product Manager), specjalista od produktu od strony biznesowej, który decyduje o tym, nad czym pracują deweloperzy. Nieco inną rolę pełni Scrum Master, który jest spoiwem zespołu: zajmuje się usuwaniem przeszkód i facylitacją procesu, jakim charakteryzują się projekty IT. Rola urosła na znaczeniu wraz z popularnością Scruma, czyli metodyki wykorzystywanej też w procesie rekrutacji i wielu innych, o czym łatwo się przekonać wyszukując hasło scrum praca. Do popularnych zawodów w IT należy również Tester, którego rola polega na przeprowadzaniu testów i raportowaniu błędów. Ze względu na niski próg wejścia i ciekawe możliwości rozwoju, jest to jedna z najlepszych ról na początek przygody z IT. Do specjalistów IT należą również: Data/Business Analyst, Project Manager czy UX/UI designer.

Wiek to tylko liczba

Nie ma przeszkód, byś mógł przebranżowić się na IT również po 30. Osoby, które przekroczyły ten wiek, należą do grupy najsilniej migrującej do IT. Co więcej, wieloletnie doświadczenie z innej branży może być ciekawym atutem dla nowego pracodawcy, zwłaszcza jeżeli poprzednia praca pozwoliła ci rozwinąć umiejętności miękkie, takie jak dobra organizacja pracy, zorientowanie na cel czy skrupulatność. Wraz z doświadczeniem wzrasta odporność na stres i umiejętność radzenia sobie z kryzysem. Bez względu na wiek, przed zmianą pracy warto dowiedzieć się, jakie są realia branży i na czym polega rekrutacja specjalistów IT.

#Artykuł sponsorowany

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,