Jak wygląda i na czym polega praca testera oprogramowania?

W dzisiejszych czasach rynek pracy dynamicznie się zmienia. Stare zawody przestają być potrzebne, na ich miejsce zaś pojawiają się nowe, które najczęściej związane są z branżą technologiczną. Często nie wiemy o ich istnieniu, tymczasem są doskonałym sposobem na stabilną i dobrze płatną pracę.

Wśród takich zawodów z całą pewnością można wymienić posadę testera oprogramowania. Czym zajmuje się taka osoba oraz co musi wiedzieć, by objąć takie stanowisko? Czy to zawód dobrze płatny? Na te, oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć.

Kim jest tester oprogramowania?

Praca testera oprogramowania polega na przeprowadzaniu testów funkcjonalności sprzętu IT oraz działających w firmie systemów. Do obowiązków testera należy więc między innymi: tworzenie scenariuszy testowych i przeprowadzanie testów w oparciu o nie, wyszukiwanie i raportowanie błędów dotyczących oprogramowania, które jest testowane,współpraca z programistami czy też sporządzanie dokumentacji z przeprowadzonych testów. Jest to więc nie tylko praca polegająca na sprawdzaniu występowania błędów w oprogramowaniu, ale też na próbach znajdowania ich przyczyn, co pozwala programistom skutecznie i szybko naprawić pojawiające się błędy.

Jak zdobyć odpowiednie kompetencje?

Jak widać, praca na tym stanowisku wymaga więc posiadania specjalistycznej, fachowej wiedzy. Dobrze odnajdą się więc w niej osoby, które ukończyły wyższe studia elektroniczne lub informatyczne, Dodatkowym atutem są z całą pewnością odbyte szkolenia ISTQB. (Więcej o szkoleniach ISTQB dowiesz się na: http://istqb.com.pl/ )

Tester oprogramowania powinien również mieć znajomość procesu tworzenia oprogramowania oraz podstaw obiektowych języków programowania (Java, C++). Mile widziane są również: umiejętność automatyzowania procesów testowania,znajomość zagadnień HRM czy też dobra znajomość baz danych Oracle oraz MSSQL. Z kompetencji miękkich, którymi powinien wyróżniać się dobry tester oprogramowania komputerowego z całą pewnością należy wymienić umiejętność analitycznego myślenia, która w tym zawodzie jest niezwykle istotna.

Ile można zarobić?

Nie da się ukryć, że przy wybieraniu swojej ścieżki zawodowej kwestia zarobków również ma ogromne znaczenie. Na szczęście informacje dla osób zainteresowanych zawodem testera oprogramowania są bardzo pozytywne. Osoby pracujące na tym stanowisku mogą bowiem liczyć na zarobki zbliżone do tych, jakie otrzymują programiści. Co więcej, testerzy oprogramowania często są dodatkowo wynagradzani prowizyjne. Jest to więc profesja, z której spokojnie można się utrzymać.

Jak więc widać tester oprogramowania to przyszłościowy zawód, w którym z powodzeniem mogą realizować się osoby interesujące się nowymi technologiami. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie tą drogą kariery stale rośnie.

#Artykuł sponsorowany

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,