NoScript – wtyczka do blokowania reklam, skryptów i apletów Java

NoScript – to wtyczka do blokowania 'potencjalnie niebezpiecznych’ skryptów JavaScript i apletów Java. Może służyć dodatkowo do blokowania wyskakujących reklam. Znakomicie współpracuje z wtyczką blokowanie reklam Adblock

Dlaczego 'potencjalnie niebezpiecznych’ ? – przeglądana strona www może w rzeczywistości składać się z różne elementów zaczerpniętych z innych stron. Tymi elementami mogą być np. skrypty śledzia użytkownika (w celu wyświetlania reklam, badania jego zachowań na stronie. Może się zdarzyć że wejdziemy na stroną zawierająca złośliwy kod (wyłudzenie danych osobowych, instalacji toolbarów, reklam i innych złośliwych rzeczy – dlatego NoScript ma nas domyślnie chronić przed wykonaniem/załadowanie złego kodu! dlatego jest on bardzo pożyteczny.

NoScript – instrukcja obsługi / manual

Należy zauważyć że 'w skład’ strony Interii wchodzą 3 serwisy (linki/skrypty/odwołania) tz. że dodatkowo właśnie 'jakieś’ skrypty są wykonywane. Jakie? – mniejsza z tym, ważne aby je blokować i postępować z główną zasadą bezpieczeństwa „Zablokować wszystko i pozwolić na wykonanie tylko 'zaufanych’ ”  – w ten sposób mamy pełną kontrolę nad wszystkim.

NoScript – jak wyłączyć blokowanie reklam

  • Tymczasowo nie blokuj z interia.pl’ – wyłącza blokowanie tylko dla oglądanej strony
  • Nie blokuj z inetria.pl’ – wyłącza globalnie blokowanie dla całego serwisu interia.pl (gdy zaznaczymy tę opcje, wtyczka zapamięta na przyszłość że ma nie blokować Interii. W ten sam sposób można z powrotem zablokować cały serwis)

NoScript – domyślnie jest włączony i blokuje wszystkie serwisy

  • Dla zaufanych serwisów można wyłączyć blokowanie
  • Gdy będziemy mieli przeświadczenie że 'coś jest nie tak’
  • np. poczta nie che mi działać (bo NoScript najprawdopodobniej blokuje skrypt wczytania poczty)
  • np. blokuje menu nawigacyjne na stronie (menu może być oparte na skryptach np. java i dlatego też będzie blokowane)
  • np. logowanie do banku online nie działa – ta sama przyczyna to można wyłączyć ją.

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,