Adblock – wtyczka do blokowania reklam, banerów i pop-up

Adblock – wtyczka służąca do blokowania wyskakujących reklam, banerów reklamowych i popup-ów (wyskakujących okienek reklamowych) w przeglądarce Firefox. Chociaż obecnie dostępna jest też dla innych przeglądarek. Jest ona intuicyjna i bardzo łatwa w obsłudze -’z nią strony znowu wyglądają 'normalnie’. Właśnie wyczytałem na Wiki, że aktualnie jej nazwa to Adblock Plus (bazujący na pierwotnej wersji Adblocka) a sam faktycznie go używam 😉

„Dzięki rozszerzeniu Adblock Plus odzyskasz kontrolę nad Internetem i będziesz móc przeglądać strony tak, jak chcesz. Dodatek jest wspierany przez ponad 40 możliwych do subskrybowania zestawów filtrów dostosowanych do różnych obszarów językowych. Filtry te automatycznie konfigurują Adblock Plus do różnych zadań, począwszy od usuwania reklam internetowych do blokowania wszystkich znanych domen ze złośliwym oprogramowaniem. Rozszerzenie umożliwia także ręczne dostosowywanie filtrów, udostępniając wiele przydatnych do tego celu funkcji, takich jak funkcje blokowania obrazków dostępne z poziomu menu kontekstowego, blokowania kart dla Flasha i obiektów Java oraz listę blokowanych elementów służącą do usuwania skryptów i arkuszy stylów.”

Blokowanie reklamy – polskie filtry:

 1. http://www.certyficate.it/adblock/adblock.txt  PLcertyficateIT
 2. https://raw.githubusercontent.com/adblockpolska/Adblock_PL_List/master/adblock_polska.txt  Adblock Polska ( lista dostepna też z poziomu samej wtyczki)
 3. http://www.niecko.pl/adblock/adblock.txt  PLgeneral
 4. http://adblocklist.org/adblock-pxf-polish.txt  AdblockList.org – Polish Adblock Plus filterset
 5. https://secure.fanboy.co.nz/fanboy-polish.txt  Fanboy Adblock list
 6. http://www.bsi.info.pl/filtrABP.txt  BSI Lista Polska

Blokowanie reklamy – zagraniczne filtry:

 1. https://easylist.adblockplus.org/en  Easy List (nie wiem które elementy są takie same jak dostępne z poziomu wtyczki, dodatkow filtry)
 2. https://easylist-downloads.adblockplus.org/easylist_noelemhide.txt  EasyList without element hidingamp;requiresTitle
 3. https://easylist-downloads.adblockplus.org/easylist.txt EasyList  (globalna lista reguł co powoduje, że nie zawsze mogą być one trafne i pojawiać się może błąd)
 4. http://easylist.adblockplus.org/adblock_rick752.txt Rick752’s EasyList USA (światowa lista)

Dodatki do pisania własnych reguł:

 1. https://adblockplus.org/en/elemhidehelper – dodatek ułatwiający pisanie reguł w sposób precyzyjny
 2. https://adblockplus.org/en/filters

 

Adblock – instrukcja obsługi i konfiguracji

1. Wtyczka 'świeci się na czerwono’ to znaczy że jest włączona i blokuje reklamy

2. Po najechaniu myszką na ikonę Adblock widzimy ile elementów zostało zablokowanych przez wtyczkę. Widzimy również jakie najczęściej były użyte filtry do blokowania ich.

3. Po kliknięciu na ikonę mamy kilka opcji do wyboru:

 • możemy wyłączyć blokowanie w całym serwisie
 • możemy wyłączyć blokowanie tylko na przeglądanej stronie

4. Klikając na ustawienia filtrów mamy możliwość:

 • dodania filtrów standardowych ’Dodaj zestaw filtrów’ (i wczytanie każdego z nich)
 • aktualizacje każdego zestawu filtrów

5. Jeżeli komuś nie wystarczają 'standardowe filtry’ to można jeszcze dodać więcej z listy:

Hiding Helper – dodatek do Adblocka tworzący reguły i filtry w łatwy sposób

Element Hiding Helper Wtyczka Element Hiding Helper

Zapomniałem napisać o 'dodatku’ do Adblocka. Z nim będzie jeszcze łatwiej 'uczyć’ wtyczkę co, i jak blokować. Muszę zaznaczyć, że w niektórych przypadkach nie będziemy mieli możliwości zablokowania konkretnie danego elementu gdyż może być on generowany losowo przez skrypt i nie można wtedy dostosować filtru ;( (przynajmniej ja nie mogłem)

Po wyborze z menu Adblocka opcji 'Wybierz elementy do zablokowania’ mamy możliwość oznaczenia myszką o który element nam chodzi – 'chodzimy’ myszką po ekranie i klikamy wybrany element. Element będzie zaznaczony w czerwonej ramce.

Możemy szczegółów określić jeszcze filtr, np. gdy wybiorę 'wszystkie elementy (nie zalecane)’ to ta regułka będzie stosowana dla absolutnie wszystkich odwiedzanych witryn, serwisów i stron – dlatego może być ona zbyt ogólna i nie działać prawidłowo.

Webmail Ad Blocker – dodatek do blokowania reklam w poczcie e-mail

Na dokładkę jeszcze dodatek do blokowania reklam w poczcie e-mail. Jeżeli denerwują cię reklamy w Gmailu możesz je szybko wyłączyć.

Webmail Ad Blocker Wtyczka Webmail Ad Blocker

szystkie filtry standardowo z

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,