Chatbot – zautomatyzowana obsługa klienta

„Chatbot”, nawet jak na nasze czasy, to słowo brzmi dość futurystycznie i, prawdopodobnie dla niektórych, jego znaczenie jest nie do końca zrozumiałe. Pomijając ten fakt, że chatbot jest technologią w miarę nową, zdobył on serca wielu przedsiębiorców i użytkowników, a jego popularność w branży e-commerce rośnie z każdym dniem. Obecnie chatboty się cieszą największą popularnością w branży finansowej i medialnej, choć poza wszelką konkurencją jest branża e-commerce, którą coraz trudniej wyobrazić sobie bez chatbotów.

Chatbot – co to i z czym to się je?

Chatbot jest programem, który służy do przetwarzania informacji i symulowania mowy naturalnej, czyli imitacji rozmowy z prawdziwym człowiekiem. Obecnie można spotkać boty w różnej postaci. Jednymi z najbardziej znanych botów-asystentów jest Alexa od Amazon oraz Siri od Apple. Są to jednak systemy bardzo zaawansowane nad projektowaniem, aktualizacją i obsługą których pracuje wiele osób.

Na potrzebę biznesu, warto jednak się zastanowić nad inwestycją w prostszego chatbota, czyli bota tekstowego, który działa na podstawie zaprogramowanego drzewka scenariuszy i w dużym stopniu może zastąpić pracownika z działu obsługi klienta.

Więcej o tym, czym jest chatbot przeczytasz na stronie: https://greenparrot.pl/blog/co-to-sa-chatboty-i-jak-je-wykorzystasz-w-swoim-firmie/

Chatbot na wiele sposobów

Jakościowa obsługa klienta i doradztwo jest kluczem do rozwoju i sukcesu Twojego biznesu. Dla nowej firmy inwestowanie w pracownika do działu obsługi klienta, bardzo często jest niemożliwe, a bez obsługi klienta żadna działalność długo nie wytrzyma. Na ratunek przychodzi chatbot.

Chatbot może służyć jako interaktywna strona najczęściej zadawanych pytań lub pomagać w rozwiązaniu najbardziej typowych problemów, które mogą wystąpić u Twoich użytkowników, a nawet służyć jako skuteczne narzędzie do remarketingu.
Za pomocą chatbota możesz znacznie zredukować ilość porzuconych koszyków w swoim sklepie internetowym, zainteresować nowych odwiedzających do dokonania pierwszego zakupu, a regularnych klientów cieszyć miłymi upominkami, które zapewnią, że klient wróci ponownie.

Użytkownik lubi konwersacje i interakcje znacznie bardziej niż tekstowe poradniki czy filmiki. Chatbot dzięki właściwym ustawieniem będzie symulował rozmowę z prawdziwym pracownikiem obsługi klienta, doradzał, wspierał, a nawet zbierał opinie od użytkowników.

Automatyzacja obsługi klienta

Chatbot jest rozwiązaniem skutecznym nie tylko dla małych firm, coraz więcej światowych marek i korporacji zastępuje pierwszy kontakt z działem obsługi klienta obsługą za pomocą chatbota. W przypadku, pytań związanych z obsługą jakiegokolwiek systemu czy programu, ich ilość jest skończona, dlatego skorzystanie z chatbota jest idealnym rozwiązaniem. Program uzbiera wszystkie niezbędne do rozwiązania problemu informacje i poda rozwiązanie.
Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie możliwości można zaprogramować i przewidzieć, dlatego chatbot jest idealnym narzędziem, które zautomatyzuje bardzo dużą część pracy działu obsługi klienta, ale nie może go zastąpić całkowicie.

#Artykuł sponsorowany

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,