W sprzedaży znajduje się wiele gotowych programów dla firm – jednak najlepsze dopasowanie uzyskamy tylko przy wyborze oprogramowania dedykowanego.
Podobnie jak w przypadku programów do użytku domowego, także w biznesie liczy się indywidualne dopasowanie. Jeśli oprogramowanie nie będzie odpowiadało potrzebom użytkownika, wtedy korzystanie z niego może stać się udręką. W efekcie zamiast wspierać działalność, może stanowić poważną przeszkodę w jej rozwoju.
Właśnie dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się obecnie na korzystanie z dedykowanych programów dla firmy – są one tworzone na specjalne zamówienie, aby dopowiadać specjalnym oczekiwaniom i życzeniom użytkowników. Co więcej, za programy tego rodzaju wcale nie trzeba płacić bardzo dużo.
Aktualnie oprogramowanie dedykowane możemy zamówić niemalże dla każdej firmy niezależnie od tego, w jakiej działa ona branży. Są to zarówno programy wspierające działanie poszczególnych działów, jak również kompleksowe systemy informatyczne, które agregują wszystkie obszary działalności firmy.
Rozwiązania dedykowane najczęściej stosowane są w takim zakresie jak:
- budżetowanie i controlling
- CRM
- e-commerce
- HR
- kontakty B2B
- księgowość
- logistyka
- magazyn
- obieg dokumentów
- produkcja
- zarządzanie procesami i projektami
Co ważne, dedykowane rozwiązania w powyższym zakresie są dobrym wyborem zarówno dla firm większych, jak i dla tych małych, które pracują w sektorze MŚP. Niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników oraz od branży rozwiązani tworzone na miarę niosą ze sobą szereg różnych korzyści.
Jakie są główne zalety korzystania z oprogramowania dedykowanego?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, oprogramowanie dedykowane pozwala na dopasowane rozwiązań informatycznych do potrzeb firmy. Dzięki temu możliwa jest ich adaptacja do wymogów odbiorcy, wraz z możliwością nieograniczonej rozbudowy w razie rozwoju firmy.
Jako efekt rozwiązania dedykowane pozwalają na uzyskanie większych oszczędności w biznesie, zwiększenie konkurencyjności, uproszczenie procesów biznesowych na bazie indywidualnych potrzeb firmy. Klient otrzymuje wtedy elastyczny system, który od pierwszego dnia użycia wspiera jego codzienne działania.
Dodatkowym plusem wynikającym z korzystania z oprogramowania dedykowanego jest skrócony czas jego wdrożenia, ponieważ będzie ono od razu wpisywać się w potrzeby firmy i realizować zamierzone cele. Użytkownicy mogą wtedy korzystać z takich narzędzi, które szybko podniosą wydajność ich pracy.
W obliczu tak wielu korzyści oprogramowanie dedykowane powinno być postrzegane jako przyszłościowa inwestycja w biznesie, która jest w stanie dać namacalne zyski w krótkim czasie.
Jak tworzy się oprogramowanie dedykowane?
Oprogramowanie dedykowane budowane jest najczęściej w oparciu o szablony, czyli frameworki, które używane są przez konkretnych deweloperów, czyli twórców oprogramowania. Klient ponosi wtedy koszty związane z indywidualnym dobraniem poszczególnych modułów lub stworzeniem ich na zamówienie. To przekłada się również na korzystne koszty – wprawdzie za dedykowane oprogramowanie zapłacimy więcej, ale nie będzie ono zaporowo drogie.
Oczywiście, zanim jednak dojdzie do przekazania systemu do klienta, prowadzone są rozmowy pomiędzy wykonawcą a zamawiającym. Ich celem jest stworzenie mapy potrzeb klienta, aby następnie na jej podstawie opracować dedykowane oprogramowanie. Oczywiście, klient może także zgłaszać poprawki.
Ostatnim etapem, gdy oprogramowanie jest już zatwierdzone i stworzone, jest jego wdrożenie. W porównaniu z gotowym oprogramowaniem trwa ono najczęściej krócej, ponieważ program był projektowany tak, aby odpowiadać indywidualnym oczekiwaniom.
Zatem dedykowane oprogramowanie to bardzo dobry wybór dla tych firm, które mają szczególne wymagania w stosunku do rozwiązań informatycznych, które nie są możliwe w spełnieniu przez standardowe programy dostępne w sprzedaży.
Do skorzystania ze swoich usług w zakresie projektowania i wdrażania dedykowanego oprogramowania zaprasza firma IT Center.
#Artykuł sponsorowany
O PORTALU
Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.
Wybrane programy
- Jaki kupić komputer? – wybrać nowy czy używany, stacjonarny czy laptop
- Jak przyśpieszyć komputer – analiza, czyszczenie...
- Jak zabezpieczyć stronę opartą na WordPress-ie?
- KeePass – bezpieczne przechowywanie haseł
- NoScript – wtyczka do blokowania reklam, skryptów i apletów Java
- Tree Size Free – manager plików podobny do Explorer-a ale 200% lepszy!
- Audyt SEO online – narzędzia służące do analizy strony www
- Adblock – filtry do blokowania cookies