Nowa bateria – instrukcja/zalecenia pierwszego ładowania

Właśnie zakupiłem nową baterię do swojego laptopa.
Dostałem z nią instrukcję, którą zamieszczam poniżej – może być przydatna dla każdego 😉

Pierwsze ładowanie baterii

Nowe baterie są dostarczone najczęściej w stanie rozładowanym i muszą być naładowane przed użytkowaniem.

W celu przeprowadzenia pierwszego ładowania, należy:
-wyłączyć notebooka
-odłączyć zasilanie sieciowe
-podłączyć baterię
-podłączyć zasilanie sieciowe

Ładowanie baterii może trwać kilka godzin. Podczas pierwszego cyklu nie należy odłączać zasilania do momentu naładowania baterii. Po wykonaniu ładowania, bateria może wymagać kilku cykli pracy do uzyskania właściwych parametrów.

Zalecenia eksploatacyjne

Jeśli bateria nie będzie użytkowana przez 2 tygodnie lub dłużej, należy zadbać by była przechowywana w stanie naładowania około 50%. W przypadku planowanego dłuższego nieużywania baterii, należy ją przechowywać poza notebookiem. Nie należy przechowywać przez dłuższy czas rozładowanej baterii, może to prowadzić do jej uszkodzenia.

Przynajmniej raz na 2 miesiące należy przeprowadzić kilka cykli w pełnym zakresie pracy baterii. Należy naładować baterię do pełna i rozładować do samoczynnego wyłączenia się notebooka. Podczas ładowania lub rozładowywania, bateria może się nagrzewać. Jest to normalne zjawisko podczas pracy ogniw.

Żywotność baterii

Bateria do notebooka to element eksploatacyjny, zużywający się w trakcie eksploatacji i wymagający okresowej wymiany. Zużycie takich baterii polega na stopniowym wzroście oporności wewnętrznej ogniw, co objawia się skracającym się czasem podtrzymania. Żywotność baterii wykonanych w technologii li-ion zależy w głównej mierze od ilości wykonanych cykli pracy(ładowanie-rozładowanie), warunków pracy (prąd, temperatura) a w dużo mniejszym stopniu od czasu. Baterie wykonane w tej technologii wytrzymują zwykle ok. 600-800 cykli, w zależności od warunków pracy. Jest to zjawisko naturalne, właściwe dla tego rodzaju towaru.

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,