VLC – jeden najlepszych odtwarzaczy audio i video

VLC (VideoLAN Client) – jest to moim zdaniem jeden z dwóch najlepszych odtwarzaczy audio i video (obok SMplayera)

VLC – najważniejsze cechy tego playera

  • Darmowy do użytku w domu i w pracy (licencja GNU)
  • Jest to prawdziwy kombajn, odtwarza wszystkie pliki: MP3 ,OGG, WAV, AudioCD, DVD, Video, AAC, AC3, ALAC, MPEG, FLV, MOV, ASF, WMV, WMA, QuickTime, 3GP, FLAC, SVCD, MPEG-1/2, DIVX (1/2/3), MPEG-4 ASP, DivX 4/5/6, XviD, 3ivX D4,H.261, H.264, MPEG-4 AVC, Real Video 1/2)
  • Nie potrzebuje żadnych instalacji kodeków! – 'ma je w sobie’
  • Potrafi obsługiwać strumienie danych (czyli przekaz 'na żywo’). Obsługuje transmisje: UDP, HTTP, RTP, RTSP, MMS

Mały przykład do czego można użyć transmisji strumieniowej – Załóżmy, że pobieramy jakiś film który jest podzielony na 4 archiwa *.rar, a każda z nich zajmuje np 200Mb. W tej sytuacji nie musimy czekać na pobranie wszystkich części aby później je połączyć w całość i dopiero oglądać. Wystarczy w trakcie pobierania lub po pobraniu pierwszej tylko części zacząć wypakowywać plik i wstrzymać jego wypakowywanie powiedzmy na 85% i przeciągnąć ten plik do VLC – odtwarzacz w prawdzie powiadomi nas że plik jest nie kompletny ale będziemy w stanie obejrzeć tę rozpakowaną część filmu i ocenić czy np. jakość filmu jest zadowalająca ;).

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,