Oprogramowanie Capture One – najlepsze narzędzie do obróbki zdjęć!

Umiejętności fotografa to jedno. Jednak równie ważna jest także odpowiednia obróbka zdjęć. A w tym celu niezbędny jest dobry program. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele narzędzi do obróbki fotograficznej, a Capture One to jeden z najchętniej wybieranych. Dlaczego? Sprawdźmy, jakie możliwości zapewnia ten program i dowiedzmy się, dla kogo się on sprawdzi! 

Capture One — co to jest i jak działa?

Capture One to narzędzie do obróbki zdjęć. Obecnie jest ono uznawane za jedno z najpopularniejszych. A to wszystko dlatego, że tuż obok Photoshopa, czy też Lightrooma jest ono wybierane najchętniej. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest on dla nich fantastyczną alternatywą.

Capture One wykorzystywany jest jako podstawowy program do obróbki fotograficznej. Z jego pomocą można sprawnie wywoływać, segregować, a także edytować zdjęcia w formacie RAW. Jest on niezwykle intuicyjny, dlatego też ceniony on jest za bardzo łatwą obsługę, co w przypadku narzędzia z tak licznymi funkcjami jest ogromnym atutem. Przy tym, podobnie jak inne popularne programy, ma zaawansowaną opcję maskowania i pozwala on pracować na wielu warstwach. Dzięki temu można z łatwością zapisywać każdy kolejny krok edycji zdjęć.

Narzędzie to dostępne jest w formie licencji, którą można wykupić zarówno w formie subskrypcji miesięcznej, jak i stałej. Taka licencja wieczysta pozwala na nieograniczony dostęp do programu.

 

Oprogramowanie Capture One — dlaczego warto? Najważniejsze zalety

Capture One nie bez powodu wyrasta na jednego z liderów, jeśli chodzi o narzędzia do obróbki zdjęć. Z użyciem tego programu zyskujemy bowiem dostęp do naprawdę wielu fantastycznych możliwości, a co najważniejsze, możemy wykorzystać przy obróbce na wiele różnych sposobów.

Jedną z największych zalet Capture One jest właśnie sposób edycji zdjęć. To narzędzie pozwala na dopasowanie idealnych parametrów wizualnych, w tym ekspozycji, balansu kolorów i bieli. Za jego pomocą można także ustawić perfekcyjną ostrość, nasycenie i zredukować szum. Warto dodać również, że jest to program, który pozwala na wprowadzanie korekt, takich jak usuwanie skaz na skórze, czy też wygładzanie. I co najważniejsze, wszystkie te parametry można ustawiać z dużą dokładnością, dzięki specjalnym suwakom.

Nie tylko sama obróbka jest bowiem plusem tego programu. To narzędzie uwielbiane jest również za to, w jaki sposób pozwala zarządzać fotografiami. Bez wątpienia jest to cecha, która przypadnie do gustu osobom, które lubią segregować zdjęcia i tworzyć z nich konkretne zbiory. W Capture One można bowiem grupować fotografie, co bardzo ułatwia zarządzanie nimi.

To jednak nie wszystko. Capture One ma znacznie więcej zalet. Warto zaliczyć do nich także:

  • łatwe drukowania
  • szybki eksport plików do zewnętrznych urządzeń
  • uzyskanie nasyconych kolorów
  • możliwość fotografowania z podłączonym aparatem
  • sprawne suwaki ustawień i natychmiastowa widoczność na podglądzie wprowadzonych zmian
  • praca na warstwach
  • możliwość wykupienia licencji stałej lub subskrypcji miesięcznej.

Najnowsza wersja Capture One PRO 23 — nowe funkcje

Program Capture One jest stale udoskonaany i co jakiś czas pojawiają się jego aktualizacje. Obecnie dostępne jest nowe narzędzie w wydaniu PRO 23, które zapewnia jeszcze więcej możliwości niż wcześniejsze wersje programu. Jednym z największych przełomów tego wydania jest przede wszystkim jego kompatybilność z procesorami Apple M1, M1 Pro, M1 Pro Max. Jest także w pełni zgodny z aktualnymi systemami operacyjnymi macOS i Windows 11. Dzięki temu można używać go na najnowszych urządzeniach. Capture One PRO 23 daje także znacznie więcej możliwości w zakresie edycji zdjęć. Pojawiły się w nim bowiem nowe funkcje, dzięki którym obróbka jest jeszcze lepsza.

Capture One — dla kogo?

W dzisiejszych czasach niemal każdy korzysta z programów do edycji zdjęć. Są niezbędne nie tylko do celów profesjonalnych, ale i choćby przy wrzucaniu zdjęć do mediów społecznościowych. Jednak czy Capture One to narzędzie dla każdego? Jest ono polecane przede wszystkim do celów profesjonalnych. Jednak choć korzystają z niego przede wszystkim fotografowie, to jednak bez wątpienia jego funkcje i prosta obsługa sprawdzą się zarówno u osób, które zajmują się robieniem zdjęć amatorsko. Wszystko zależy od potrzeb i efektów, jakie chce się uzyskać. Warto więc wypróbować ten program, by sprawdzić, czy to jest rzeczywiście dobre narzędzie dla nas.

 

Capture One — gdzie kupić?

Capture One to narzędzie, które dostępne jest w formie licencji. Można wykupić ją w formie licencji stałej. Jest to tak zwana licencja wieczysta, która daje nieograniczony w czasie dostęp do narzędzia. To oznacza, że płacimy raz, a następnie możemy korzystać z programu bez przeszkód. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje również możliwość wykupienia subskrypcji miesięcznej Capture One. To rozwiązanie idealne, gdy chcemy przetestować program i jego możliwości, by sprawdzić, czy zapewnia on maksymalną satysfakcję.

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,