Kamery IP do monitoringu – najważniejsze parametry i zastosowania

Profesjonalne kamery IP monitoringu wizyjnego zapewniają możliwość całodobowego monitorowania posesji oraz pomieszczeń. W połączeniu z dobrym rejestratorem umożliwiają również zapis obrazu archiwalnego. W artykule sprawdzimy ich najważniejsze parametry i zastosowania.

Jeszcze kilka lat temu głównym sposobem na zapewnienie efektywnej ochrony mienia oraz osób było zatrudnienie stróża nocnego lub profesjonalnej grupy ochroniarzy. Wspomniane rozwiązania cechują się dobrą skutecznością, jednak ich koszty miesięczne są relatywnie bardzo wysokie. W przypadku wdrożenia systemu kamer monitoringu IP mamy zazwyczaj do czynienia z dużym, ale jednorazowym kosztem oraz ewentualnymi modernizacjami sprzętu w ciągu kilku lat.

Czym są kamery IP do monitoringu?

Nowoczesne kamery IP do monitoringu wizyjnego to podstawowe urządzenia realizujące funkcję nadzoru w systemach zdalnego monitorowania wideo. Dzięki nim możliwy jest monitoring terenu posesji oraz pomieszczeń – również w nocy oraz w słabych warunkach oświetleniowych, dzięki obecności specjalnych emiterów IR. Wsparcie technologii IP zapewnia z kolei łatwy dostęp do szeregu dodatkowych funkcji, a w wielu przypadkach możliwość skorzystania z technologii PoE.

Jakie korzyści płyną z wyboru kamer IP monitoringu wizyjnego?

Użytkownicy oraz profesjonalni instalatorzy doceniają zalety opisywanych w artykule produktów. Jakie korzyści płyną z wyboru kamer IP monitoringu wizyjnego?

  • Zdalny dostęp – producenci urządzeń udostępniają zaawansowane oprogramowanie, umożliwiające zdalny dostęp do systemu monitoringu IP. Możliwy jest podgląd na żywo obrazu z kamer IP oraz zarządzanie z dowolnego miejsca z poziomu oprogramowania lub aplikacji mobilnej.
  • Funkcje analityczne – w zależności od wybranego modelu użytkownicy zyskują dostęp do zaawansowanych funkcji związanych z liczeniem osób czy wykrywaniem ruchu albo powiadomień o przekroczeniu wirtualnej linii.
  • Technologia PoE – wsparcie technologii Power over Ethernet umożliwia zasilanie kamer IP PoE z użyciem jednej skrętki komputerowej, bez potrzeby prowadzenia dodatkowego okablowania do zasilania monitoringu.
  • Kompresja danych – zaimplementowane kodeki kompresji danych H.264 czy H.265 wpływają pozytywnie na zmniejszenie objętości przesyłanych danych, zachowując jednocześnie wysoką jakość obrazu video.
  • Praca autonomiczna – wybrane modele mogą pracować autonomicznie i zapisywać obraz na karcie pamięci.

Wysokiej klasy urządzenia należące do tej kategorii można znaleźć w dobrych sklepach internetowych. Jednym z takich miejsc jest polski sklep-ecsystem.pl.

Kamery do monitoringu IP – najważniejsze parametry

Kamery do monitoringu IP cechują się szeregiem rozmaitych właściwości. Poniżej prezentujemy ich najważniejsze parametry.

  • Zasilanie – użytkownicy mają do wyboru zarówno kamery IP zasilane w sposób standardowy, jak i urządzenia wspierające technologię PoE.
  • Emiter IR – wbudowany w niektóre modele kamer promiennik podczerwieni umożliwia rejestrowanie obrazu wideo w słabych warunkach oświetleniowych.
  • Matryca – większość urządzeń posiada wysokiej klasy matryce CMOS, zapewniające niski poziom szumów oraz możliwość rejestracji video w jakości Full HD lub 4K.
  • Dostępność Wi-Fi – wybrane modele mogą posiadać moduł sieci bezprzewodowej, dzięki czemu ich montaż jest możliwy w miejscach bez fizycznego podłączenia do sieci LAN.
  • Wytrzymałość – na rynku można spotkać zarówno kamery przeznaczone do monitoringu IP wewnętrznego, jak i solidne modele do instalacji na zewnątrz budynków.

Warto dodać, że możliwe jest połączenie analogowego oraz cyfrowego systemu monitoringu, korzystając z hybrydowego rejestratora IP.

Gdzie znajdują zastosowanie kamery IP do monitoringu?

Nowatorskie kamery IP znajdują zastosowanie w monitoringu domów jednorodzinnych, lokali usługowych, biur oraz obiektów przemysłowych. Jeżeli szukasz ich dobrego dostawcy, to zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego EC System. W bogatym asortymencie znajdziesz szeroki wybór kamer do rozmaitych zastosowań.

#Artykuł sponsorowany

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,