Praktyczne zastosowania usług VPN

VPN, czyli Wirtualna Sieć Prywatna to sposób na bezpieczne korzystanie z internetu, bez obawy o kradzież naszych danych, poznanie prawdziwej lokalizacji czy też analizę ruchów na przeglądanych stronach. Dostęp do takiej sieci mają jedynie osoby uprawione, a wszystkie przekazywane treści są zaszyfrowane. Taką formę korzystania z internetu umożliwiają serwery VPN, dzięki którym możemy bezpiecznie połączyć się z siecią pod zmienionym adresem IP, jaki nada nam dany dostawca. Jakie praktyczne zastosowania niesie zatem za sobą korzystanie z VPN w codziennym życiu?

VPN ukryje twoją lokalizację

Adres IP, który jest przypisany każdemu użytkownikowi sieci pozwala nawet niewprawionemu hakerowi poznać naszą przybliżoną lokalizację. Za pomocą VPN mamy jednak szansę ochronić swoją prywatność w internecie, ponieważ serwery same nadają nam inny adres, który może kierować do różnych krajów na świecie. Jeśli ktoś spróbuje namierzyć nas, gdy logujemy się w sieci poprzez VPN, jedyne do czego uda mu się dotrzeć, to wybrany przez nas serwer. W praktyce ta funkcja jest przydatna nie tylko podczas korzystania z portali społecznościowych lub for internetowych, ale również na przykład torrentów i innych stron tego rodzaju. Co więcej, umożliwia nam ominięcie blokad czasowych, które nakładają na nas niektóre serwisy, umożliwiające darmowe pobieranie danych. Według serwisu DobryVPN.pl, najlepsze usługi VPN oferują serwery w ponad 100 różnych państwach.

VPN to bezpieczne korzystanie z internetu

Jeśli posiadasz konto bankowe to z pewnością słyszałeś o czymś takim, jak kradzież danych osobowych. Treści wiadomości, aktywność na stronach, a nawet hasła do wszystkich serwisów mogą zostać przechwycone przez cyberprzestępców, kiedy korzystamy na przykład z publicznych sieci WiFi. VPN podnosi nasze bezpieczeństwo poprzez szyfrowanie danych i ukrywanie ich przed osobami niepowołanymi. Dzięki tej usłudze nie możemy być monitorowani przez dostawcę internetu, ani nawet służby rządowe. Rozwiązanie, jakim jest VPN, znajduje zastosowanie szczególnie w biznesie, ponieważ umożliwia bardzo bezpieczne przesyłanie danych pomiędzy oddziałami firm oraz ich pracownikami. Jest to korzystne zwłaszcza wtedy, gdy osoby zatrudnione pracują zdalnie lub są na delegacji, a dzięki serwisowi VPN mogą połączyć się z firmową siecią z każdego miejsca na świecie.

VPN to środek do walki z blokadami treści i cenzurą

Blokady treści oraz rządowa cenzura to realne problemy nawet w dzisiejszym świecie, z którymi mają do czynienia chociażby mieszkańcy Chin. Chińczycy nie mogą korzystać z niektórych serwisów, ani wyświetlać stron, które są uznane przez władze za niebezpieczne i zagrażające ustrojowi. Są to między innymi popularne portale społecznościowe. Osoby podróżujące do tego typu państw mogą rozwiązać ten problem w bardzo prosty sposób, dzięki usłudze VPN. Łącząc się z siecią przez wybrany serwer VPN jesteśmy traktowani, jako mieszkańcy innego państwa, a nawet kontynentu. W praktyce oznacza to, że przebywając w ChRL, mamy szansę korzystać swobodnie ze wszystkich stron www, zablokowanych dla mieszkańców tego kraju, ponieważ nasz serwer nadaje nam IP, które lokalizuje nas na przykład w Polsce czy dowolnym innym miejscu na świecie.

Dzięki VPN obejrzysz filmy z całego świata

Jeżeli zdarzyło ci się kiedyś ujrzeć napis głoszący, że dana treść jest dostępna tylko dla mieszkańców danego kraju, to z pewnością docenisz VPN za możliwość obejścia tej blokady, dzięki nadaniu twojemu urządzeniu nowego numeru IP. Problem ten dotyczy przede wszystkim streamingu telewizji takiej, jak popularny dzisiaj Netflix, ale także innych Playerów oraz serwisów VOD. Nie jest to również ograniczenie regionalne, działające tylko w jedną stronę, ponieważ Polacy za granicą również mierzą się z trudnościami dostępu do polskiej telewizji. VPN pozwala nam jednak uzyskać adres IP właściwy dla wybranego państwa, czyli najczęściej USA lub Wielkiej Brytanii, a tym samym ominięcie wszelkich blokad treści. Warto jednakże upewnić się wcześniej, że wybrany przez nas dostawca VPN posiada serwer w pożądanym przez nas kraju.

VPN to doskonały sposób, aby zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z internetu i zabezpieczyć swoje poufne dane przed kradzieżą. Poza aspektem bezpieczeństwa, szyfrowanie tego typu pozwala nam także na dostęp do wszelkich treści, jakie można znaleźć w sieci, niezależnie od tego czy ograniczają je jakiekolwiek blokady lub cenzury.

 

#Artykuł sponsorowany

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,