Duplicati – program do automatycznego tworzenia kopii plików

Duplicati niewielki darmowy program na licencji freeware do tworzenia regularnych backupów danych.

Przechowywanie plików lokalnie vs na serwerze zdalnym

Swoje kopie danych można przechowywać lokalnie ale obecnie ‚modna’ stała się możliwość przechowywania swoich plików (+ kopi plików) na wirtualnych dyskach  zdalnego serwerach działającego ‚w chmurze’. Na pewno każdy słyszał o portalach takich jak Dropbox, SkyDrive czy teraz ostatnio GoogleDrive. Oferują one za darmo swoją przestrzeń – kilka gigabajtów na twoje pliki.

Ok, ale co z bezpieczeństwem moich danych?

Po pierwsze nigdy bym nie zamieszczał poufnych danych na takim serwerze – po pierwsze z rozsądku a po drugie po przeczytaniu artykułu z Webhositing-a na temat nowej usługo GoogleDrive aż ciarki przechodzą jak ta jak Google podchodzi do kwestii praw i wykorzystania zgromadzonych materiałów. Wspomnę tylko jednym zdaniem co zawiera treść regulaminu:

…Przesyłając materiały w jakikolwiek sposób do Usług, użytkownik udziela firmie Google (i jej współpracownikom) ważnej na całym świecie licencji na wykorzystywanie, udostępnianie, przechowywanie, reprodukowanie, modyfikowanie, przesyłanie, publikowanie, publiczne prezentowanie i wyświetlanie oraz rozpowszechnianie tych materiałów, a także na tworzenie na ich podstawie dzieł pochodnych…”  – no i wszystko jasne! strach i przerażenie

No ale jakbym nawet chciał skorzystać w przyszłości z takich serwerów to jak zabezpieczyć swoje dane? I tu właśnie przychodzi nam z pomocą Duplicati. Daje on możliwość zabezpieczania silnym hasłem naszych danych – dzięki wbudowanemu generatorowi haseł). Dodatkowo możemy je zaszyfrować bardzo silną metodą kryptograficzną AES 256bit (takie jak stosowane w bankowości online) lub GNU Privacy Guard. A co najważniejsze obie te metody zabezpieczenia stosujemy lokalnie na własnym komputerze przed wysłaniem plików nie dając w ten sposób możliwości ‚jakiegoś’ wglądu / odczytu ‚przez serwer’ tych plików w postaci nie zaszyfrowanej.

Jeszcze kilka zdań ode mnie… od zawsze poszukiwałem dobrego programu do bezpiecznego przechowywania moich haseł oraz programu do zautomatyzowania procesu tworzenia kopii moich plików i jakoś przez ostatnie lata nic ciekawego mi nie ‚wpadło w ręce’. Do bezpiecznego przechowywania i generowania silnych haseł używam (od kilku lat) KeePass, natomiast to tworzenia kopii i synchronizacji od dłuższego czasu używam programu Tucan, ostatnio też opisałem FBackup. Jednak Duplicati wydaje się być też bardzo dobry i godny uwagi.

Jakie funkcje / możliwości posiada Duplicati?

 • tworzenie i przywracanie kopii plików, kasowanie starych kopii
 • zaplanowanie różnych zadań / profili kopiowania
 • zapis kopii na: dysku lokalnym, serwerze FTP
 • zapis do ‚twoich’ profili na wirtualnych dyskach (Amazon S3, Windows Live, SkyDrive, GoogleDisk, Dropbox)
 • szyfrowanie + cyfrowy podpis (nie omawiam tego)
 • dostępny za darmo na licencji LGPL
 • dostępny dla systemów: Windows, Linux, Mac OS

Opis Duplicati ze strony www producenta

Duplicati to darmowy klient służący do tworzenia kopii zapasowych. Umożliwia bezpieczne przechowywanie w sposób zaszyfrowany i skompresowany kopii twoich plików zapasowych na zdalnych serwerach. Współpracuje z popularnymi serwisami takimi jak: Amazon S3, Windows Live SkyDrive, Google Docs lub WebDAV, SSH, FTP (i wiele innych).

Duplicati ma wbudowane szyfrowanie AES-256 i kopie zapasowe mogą być podpisana za pomocą GNU Privacy Guard. Dodatkowo wbudowanego harmonogramu zapewnia, że kopie zapasowe są zawsze aktualne. Duplicati zapewnia różne opcje i usprawnienia, takich jak filtry, reguły skreślenie oraz ograniczenie transferu / przepustowości do uruchomienia kopii zapasowych do określonych celów.

Duplicati jest na licencji LGPL i dostępny jest dla systemów Windows oraz Linux (. NET 2.0 + lub Mono to wymagane). Duplicati jest dostępny w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, duńskim, portugalskim, włoskim oraz chińskim.

Funkcje Duplicati

 • Duplicati wykorzystuje szyfrowanie AES-256 (lub GNU Privacy Guard), aby zabezpieczyć wszystkie dane zanim zostaną przesłane
 • Dane są nadpisywane i aktualizowane w sposób przyrostowy aby ograniczyć nadmierne zużycie przestrzeni dyskowej
 • Harmonogram kopii zapasowych wykonuje bieżąco automatyczne kopie
 • Duplicati pozwala tworzyć kopie zapasowe plików, folderów, dokumentów, takich jak np. dokumenty lub zdjęcia, pozwala również zastosować niestandardowe reguł filtrowania
 • Duplicati jako aplikacja jest łatwy w obsłudze dzięki przyjaznemu interfejsowi dla użytkownika oraz narzędziu wiersza poleceń

Jak korzystać z Duplicati?

 • Zawsze trzymaj dane w bezpieczny sposób (w bezpiecznym miejscu)

Miej dane są bezpieczne! Źli ludzie w Internecie zawsze szukają interesujących danych na całej świeci. Duplicati zapewnia silne szyfrowanie, aby upewnić się, że Twoje dane wygląda jak ‚bezwartościowe śmieci’ dla innych. Dobrze dobrane hasło dla plików kopii zapasowej będzie bardziej bezpieczne dla publicznych serwerów WWW niż Twój niezaszyfrowany plik w domu.

 • Twórz kopię zapasową regularnie

Nawet najlepiej backup jest bezużyteczny, gdy jest zniszczony wraz z jego oryginałem. Wystarczy założyć, że pożar niszczy Twoje biuro – czy kopia zapasowa przetrwa? Duplicati przechowuje kopie zapasowe na różnych zdalnych serwerach plików i obsługuje przyrostowy backup kopii zapasowych {dzięki czemu jedynie zmienione / nadpisane części zostaną nadpisane). Duplicati ma wbudowanego harmonogramu, tak abyś nie musiał nawet pamiętać o zrobieniu kopii w wyznaczonym zasie

duplicati - manual

duplicati - tworzenie hasła

duplicati - zapis pliku

duplicati - ustawienia

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,