Toucan – archiwizacja danych, synchronizacja i tworzenie kopii plików

Toucan pozwala w łatwy sposób na tworzenia kopii zapasowych twoich danych oraz ich synchronizacje.

  • Posiada przejrzysty układ a jego funkcje są pogrupowane w klika kolumn dzięki którym zaawansowane ustawienia wykonuje się kilkoma kliknięciami.
  • Konfiguracji i dostosowania programu jest na prawdę dużo (nawet ja nie korzystam ze wszystkich); wymienię za to kilka istotnych faktów: kompresuje do archiwum *.zip, 7-zip, gzip, możemy zdefiniować hasło, szyfrowanie AES-256 (bardzo mocne), podpiąć skrypty.
  • Toucan jest dostępny całkowicie za darmo na licencji GNU, a wersja portable – przenośna na usb jest jeszcze wygodniejsza w użyciu.

Opis funkcji programu Tucan

  1. Funkcje – działanie na plikach i folderach: Kopia, Lustro, Synchronizacja, Przenieś, Wyczyść
  2. Kontrola pliku – czyli jakimi parapetami ma się kierować program np. przy synchronizacji plików. Dostępne opcje to: rozmiar pliku, zmodyfikowany czas, krótkie porównanie, pełne porównanie
  3. Inne opcje – możemy je określić spośród: zatrzymaj znakowanie czasu, zatrzymaj atrybuty, zignoruj tylko do odczytu, używaj kosza, tylko podgląd zmian.

Ja w dostępnych 'innych opcji’ wybieram tylko 'ignoruj tylko do odczytu’ bo jeżeli trafi się jakiś parszywy plik to program stanie i wyskoczy komunikat co chce zrobić z danym pikiem a nie będę siedział nad komputerem przy synchronizacji ponad 100tyś plików na przykład bo będzie to trwało długo a ja w tym czasie mogę zając się czymś innym 😉

Uważam, że jest to dobry program i jego używam do synchronizacji. Na pewno da się to zrobić w 'pierwszym lepszym’ menadżerze plików ale czy inne posiadają tak rozbudowane funkcje? – nie sądzę.

Jakie wybrać ustawienia w Tucanie aby zrobić dobry backup plików?

Na screenie poniżej zaprezentuje jak powinny (moim zdaniem) wyglądać ustawienia aby już tylko jednym kliknięciem zrobić kopię / synchronizacje plików.

Np. mamy dysk źródłowy D:\ (a w nim swoje aktualne pliki i foldery – te na których pracujemy na co dzień) oraz podpięty dysk G:\ (dysk zewnętrzny, pendrajw – służący jako kopia zapasowa, leżąca bezpiecznie na półce).

Czyli ogólnie chcemy aby zsynchronizował pliki z D: > na G:, a jeżeli klopie wcześniej już robiliśmy to naturalnie tylko niech zaktualizuje te tylko pliki które zostały zmodyfikowane + usunie te nie istniejące. Tak więc swoje ustawienia testowałem przy (chyba) wszystkich możliwościach:

Źródło D:\
Cel G:\Wynik
plik1pusteplik1
Brak – plików i folderówplik1Brak – plików i folderów

plik1 (aktualizacja)plik1 (stara wersja)plik1 (aktualizacja)

usunięcie pliku1plik1usunięcie pliku1

plik1 + nowy plik2plik1plik1 + nowy plik2

usunięcie plik1, a zostawiam plik2plik1 + plik2usunięcie plik1, a zostawiam plik2

Czyli wszystkie wymagania są spełnione i mamy pełną synchronizacje – tak jak chcemy wszytko działa 😉 A dokonujemy to dzięki poniższym ustawieniom pokazanym na screenie:

tucan - ustawienia programu

 

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,