Wipe Disc – wymazywanie danych z dysków twardych i pamięci flash

Wipe Disc – program służy do wymazywania (bezpowrotnego usuwania danych) z dysków twardych i pamięci flash.

I tu najważniejsza uwaga na temat właśnie programów tego typu: dane skasowane za ich pomocą nie da się odzyskać! Nie jest to więc zwykłe formatowanie. Miejsce na dysku zostanie zapisane kilka lub kilkanaście razy doprowadzając do nadpisania struktur dysku – w ten sposób nie będzie możliwe 'skompletowanie’ jednego pliku i jego odczytanie – tak właśnie się to odbywa. Dlatego programy te należy traktować z wielką ostrożnością!

Jeżeli chcesz pozbyć się wszelkich śladów na dysku z obecności plików to polecam właśnie Wipe Disc-a. Można z niego skorzystać np. gdy chcemy sprzedać nasz dysk twardy innej osobie, ale nie chcemy aby w jakiś sposób ona mogła odzyskać nasze poufne pliki.

Jeżeli chcesz skasować same pliki lub foldery użyj opisanego tutaj > Wipe File

Wipe Disc posiada kilka metod kasowania ale opiszę tylko kilka z nich

  • Zero (1x) cała przestrzeń dysku/partycji zostanie nadpisana jeden raz samymi zerami
  • Random (1x) cała przestrzeń dysku zostanie napisana jeden raz losowo zerami i jedynkami
  • Nato Standard (7x) 'standard NATO-wski niby’ czyli nadpisuje dysk aż siedem razy

Wybierając bardziej zaawansowane metody kasowania czas ich wykonania automatycznie się wydłuża. Dla dysku powiedzmy 200Gb będzie to trwało – hohoho 😉 dlatego np. można dysk podzielić na partycje i każdą z nich kasować aby nie zostawiać kompa na 12h. Nie zalecam zmykania programu w trakcie, a po kasowaniu trzeba sformatować dysk.

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,