Nero – program do nagrywanie płyt CD/DVD/Blue-ray (wersja freeware)

Nero – chyba najbardziej znany program do nagrywania płyt CD/DVD/Blue-ray. Posiada w zależności od wersji rozbudowane funkcjonalności. Do standardowych zaliczamy np. wymazywanie płyt wielokrotnego użytku CD/DVD-RW czy tworzenie kopii płyt (nie poradzi sobie z płytami które mają 'specjalne’ zabezpieczenia), zapis płyt do obrazów w formacie ISO, UDF (np. w celu wykonania dla siebie kopii danej płyty i w późniejszym czasie szybkiej instalacji z obrazu montowanego w wirtualnym napędzie – przy pomocy jednego z programów: DemonTool czy VirtualCD).

Test – w poszukiwaniu odpowiedniego Nero…

Nie będę rozpisywał się za bardzo na funkcjami i różnicami oferowanymi w poszczególnych wersjach tego programu.
Chciałem udostępnić w obecnym czasie możliwie najlepszą (darmową) wersję programu, ponieważ nie udostępniłem jeszcze żadnego programu do nagrywania płyt a są osoby które szukają  go w serwisie.

  • Zrobiłem więc 'małe’ a w rzeczywistości duże rozpoznanie sytuacji – zajęło mi to 2h instalacji i szybkiego testowania (w zasadzie tylko włączenia programu i stwierdzenia co ma do zaoferowania).
  • Przejrzałem więc 100 pierwszych wyników w google na słowo 'nero’!
  • Zainstalowałem 7/10 znalezionych różnych jego wersji. Niekiedy wersje różnią się tylko numeracją więc musiałem sam przekonać się co dana wersja oferuje i wybrać tą 'godną polecenia’.

Podsumowanie = która wersja Nero jest najlepsza?

Postanowiłem już w tym miejscu napisać podsumowanie, ponieważ niektórym osobom może nie chcieć się dalej czytać 😉

  • Poniżej starałem się w 2-3 punktach napisać co dana wersja zawiera i czym różni się od innych.
  • W gruncie rzeczy rewelacji więc nie ma (i nie spodziewałem się że będzie). Każda nowsza wersja zajmuje tylko więcej miejsca na dysku od poprzedniej i różni się jedynie reklamami (jest ich więcej) 😉 ale żeby oferowały większe możliwości to nie zauważyłem na pierwszy rzut oka.
  • Dodatkowo mogą być zintegrowane małe toolsy takie jak Nero InfoTool, Nero DiscSpeed, Nero General CleanTool ale je można pobrać osobno (nie zamieszczam ich do pobrania z uwagi na ich wielkość – około 30Mb każdy! kiedyś miały one po 1-2Mb…).
  • Kiedyś nero było swoistym 'kombajnem’ do nagrywania płyt. Wszystkie opcje były dostępne pod ręką więc nikt nie miał problemów. Jedynie wersja 12 oferuje przyjazny i znany z wcześniejszych lat interfejs ale jest on płatny więc 'odpada’.

Wniosek jest jeden – jak chcesz to pobierz polecaną przeze mnie darmową wersję i zobacz czy będzie spełniała swoje zadanie, jeżeli nie to polecam inny program który będzie z pewnością zajmował mniej miejsca (wersja Free 9.4.12.3d Essential którą ostatecznie polecam zajmuje po instalacji 350Mb) a jego funkcjonalność będzie na pewno na tym samym poziomie co komercyjna wersja nero.

Kilka wersji nero jakie testowałem

  • Nero 12.5.01200 – trial
  • Nero 12 – z pobierz.pl, piszą że freeware a jednak jest to trial
  • Nero 11 (11.0.11200) – trial
  • Nero 10.6.11300 PL – trial
  • NeroMIX 1.4.0.35 – shareware = Nero Media Player i Nero Burning ROM
  • Nero 9.4.12.3 – freeware
  • Nero 9.4.26.0 – freeware
  • Nero 7 – trial
  • Nero_KwikMedia-12.5.00300_free – freeware, ale szkoda czasu bo instaluje masę różnych bajerów które pewnie tylko zaśmiecają system a wszystkie funkcje można zobaczyć na zrzucie ekranu poniżej. Mi zdaje się, że jedynie obsługuje w 'ładny’ sposób lokalizacje zdjęć i wideo – Moje dokumenty itp ale nic poza tym.

Nero 9 Light
+ erace cd
+ analize cd
– nic więcej poza standardowymi opcjami nagrywania
– więcej reklam

Nero BurnLite 10
– niczym się nie rożni od wersji 9 Light, poza innymi reklamami

Nero-9.4.44.0b_update(downloads.pl)
– 197Mb paczka, po instalacji trial!

Nero-9.4.12.3d_free wersja Essentials
– paczka 60Mb, po instalacji 320Mb, Nero bez toolów ale nadal z reklamami

Nero_KwikMedia-12.5.00300_free
– 185Mb, po instalacji prawie 500Mb
– tak jak pisałem wcześniej, szkoda czasu

Nero9essential

nero9light

nero10

nero12

nero944trial

nero-kwik-media

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,