Jak zmieniał się system Windows?

Początki w 1983 roku

Firma Microsoft jest potentatem na rynku komputerów i oprogramowania. W 1983 roku opublikowała informację prasową, że pracuje nad nowym produktem – graficznym interfejsem użytkownika dla komputerów Microsoft. System miał nazywać się Interface Manager i być kontrolowanym przez dotychczasowy system operacyjny MS-DOS.

Właściwie MS-DOS był protoplastą systemu Windows, ale oferował tylko środowisko tekstowe i był pozbawiony jakiejkolwiek grafiki. Microsoft pracował właściwie nad stworzeniem graficznej nakładki na swój system, ale ostatecznie rozwinięto projekt, przy okazji zmieniając jego nazwę na dzisiaj powszechnie wykorzystywaną – Windows. Wynikała ona z faktu, że poszczególne jego funkcje były prezentowane w oknach.

Ostatecznie Windows 1.0 trafił na rynek w 1985 roku. Nie przyjął się jednak – nie był kompletnym systemem operacyjnym, nigdy też nie zaczął być wykorzystywany na szeroką skalę. Dlatego w dwa lata później, dokładnie 9 grudnia 1987 roku, pojawiła się druga wersja środowiska Windows i z miejsca okazała się sukcesem komercyjnym. Wynikało to głównie z faktu, że do środowiska Windows dołączono nowe aplikacje działające w trybie graficznym, jak Excel i edytor tekstu Word for Windows, a także dodano pulpit. Windows 2.0 był systemem korzystającym z trybu graficznego, czyli kolorowego tekstu z semigrafiką. Nowością w tym systemie był panel sterowania, czyli moduł zarządzający wszystkimi ustawieniami systemu.

Trzecia generacja Windows z sukcesem międzynarodowym

Microsoft nie poprzestał na drugiej generacji Windows i zaczął go udoskonalać. To zaś spowodowało, że i za granicą pojawiły się pierwsze systemy operacyjne od Microsoftu. W Polsce nieznane są Windows 1 i 2.0, za to Windows 3.0 już jak najbardziej. Ta wersja pojawiła się na rynku 22 maja 1990 roku, a już dwa lata później można było korzystać z ulepszonej wersji Windows 3.1.

Firma Microsoft sprzedała w ciągu pierwszych dwóch lat ponad 10 milionów kopii Windows 3. Już na pierwszy rzut oka widać było, że odsłona ta jest znacznie nowocześniejsza. Jej warstwa graficzna została ulepszona, a Windows w rzeczywistości zaczął oferować użytkownikom nie coś na kształt grafiki, ale prawdziwy graficzny interfejs użytkownika. Nie obyło się bez systemu MS-DOS, z którego następnie uruchamiano Windows. Za ciekawostkę należy uznać fakt, że Windows 3.1 był pierwszym systemem Microsoftu, który oferowano w polskojęzycznej wersji.

Windows NT

27 lipca 1993 roku na rynek trafił Windows NT 3.1, czyli pierwszy, 32-bitowy pełnoprawny system operacyjny, który nie był jedynie nakładką na system MS-DOS. Firma Microsoft opracowała go z myślą o zastosowaniach profesjonalnych. Windows NT stał się bazą do tworzenia kolejnych wersji systemów operacyjnych, jak obecny Windows 10 czy wcześniejsze popularne systemy Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows XP.

Windows 95, 98 i 2000

Oznaczone datą powstania kolejne systemy Windows stały się krokiem milowym w rozwoju tego flagowego oprogramowania od Microsoftu. Wprowadzeniu Windows 95 towarzyszyła szeroko zakrojona kampania marketingowa. Jego premiera odbyła się 24 sierpnia 1995 roku, a w ciągu pierwszych pięciu tygodni sprzedano aż 7 mln egzemplarzy tego systemu.

Właściwie Windows 95 był pierwszą generacją tego rozwiązania, w której pojawiło się menu start oraz możliwość korzystania z zasobów internetowych za pośrednictwem dedykowanej przeglądarki – Internet Explorer. Nikt wtedy nie myślał o tym, że kolejne pokolenia będą korzystać z internetu za pomocą szeregu innych przeglądarek, na smartfonach i tabletach, z prędkością nawet 1 Gb/s, jaką np. oferuje w Warszawie internet UPC.

W 1995 roku skupiano się na ulepszaniu systemu operacyjnego Windows, który pozwalał na wygodne wykorzystywanie różnych funkcji komputera. Nie poprzestano na Windows 95 – już po niespełna roku wydano Windows NT 4.0 dla stacji roboczych – workstation.

Z kolei 25 czerwca 1998 roku na rynek trafił Windows 98, jako następca wersji 95. Wprowadzono w nim obsługę urządzeń USB oraz nowość – odtwarzanie płyt DVD. Była to pierwsza edycja systemu Windows, gdzie zastosowano system plików FAT32.

U progu milenium Microsoft zaserwował użytkownikom w lutym 2000 roku Windows 2000 z usługą Active Directory, niezwykle przydatną dla administratorów. Miał on zmodyfikowany interfejs, ale ostatecznie z uwagi na brak dedykowanych sterowników do wielu urządzeń peryferyjnych system ten nie zdobył rynku.

Uwolnienie od MS-DOS-a

Wszystkie wcześniejsze wersje Windows korzystały z systemu MS-DOS. Ostatnim był system Windows ME, który do poprawnego działania wymagał DOS-a, choć był on ukryty przed użytkownikiem. Po nim każdy kolejny Windows już go nie potrzebował.

Sukces firmie Microsoft przyniósł Windows XP, wprowadzony do użytku 25 października 2001 roku. Wydano go w:

  • wersji dla użytkowników domowych – Windows XP Home Edition,
  • w wersji dla profesjonalistów – Windows XP Professional.

Nieudaną próbą zastąpienia lubianego przez użytkowników Windows XP był system Windows Vista – uznano go za zbyt skomplikowany i niewygodny. Na odnotowanie zasługuje jednak fakt, że Windows Vista zyskał oprogramowanie antyszpiegowskie Windows Defender, ciekawe menu start oraz nową funkcję szyfrowania dysków i partycji – BitLocker.

Nowa generacja Windows

W 2009 roku debiutowała kolejna generacja systemów Windows. To system Windows 7, który może spokojnie mierzyć się z popularnym XP-kiem. Miał on jednak o wiele więcej zadań. Nie potrzebował wysokiej konfiguracji sprzętowej, dawał ułatwienia w zakresie łączności bezprzewodowej, a także wiele poprawionych funkcji w stosunku do poprzednika.

Rewolucję rynkową wprowadził Windows 8, który miał zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia użytkowników. Menu start na cały ekran, w formie kafelkowej, nie przypadło od razu do gustu klientom. Nie chcieli oni zmieniać swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Windows 8.1, który pojawił się jako bezpłatna aktualizacja „8”, naprawiał błąd Microsoftu. Użytkownicy mogli wybrać, czy chcą korzystać z klasycznego pulpitu Windows czy z kafelkowego ekranu Start.

Windows 10 – ostatni system Microsoftu

Zgodnie z zapowiedziami Microsoftu Windows 10 będzie ostatnim systemem operacyjnym tej marki. Ma on być produktem-usługą, automatycznie aktualizowaną i udoskonalaną. Kolejne generacje systemu operacyjnego nie będą wymagały ponownej instalacji i mają być oferowane bezpłatnie.

#Artykuł sponsorowany

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,