Jak wybrać dobry program do wystawiania faktur?

Przedsiębiorcy, którzy cenią swój czas i chcą zautomatyzować procesy w swojej firmie, często sięgają po program do wystawiania faktur. Jednak jak wybrać odpowiednie narzędzie spośród tak wielu propozycji dostępnych na rynku? Nie warto bowiem kierować się jedynie ceną, ale głównie funkcjonalnością.

 1. Podstawowy program do wystawiania faktur
 2. Co jeśli potrzebne jest coś więcej niż tylko wystawianie faktur?
 3. Prosty w obsłudze program dla początkujących przedsiębiorców

Wystawianie faktur może być szybkie i bezproblemowe – wystarczy wykorzystać dobrze dobrany do potrzeb i prosty w obsłudze program do fakturowania. Najlepszy będzie ten, w którym powstaje baza kontrahentów, a faktury można wystawiać automatycznie lub przy minimalnym udziale jednego z pracowników.

Podstawowy program do wystawiania faktur

Konieczność wystawiania faktur VAT wynika z ustawy o VAT. Ustawa ta w art. 106e ust. 1 wymienia elementy, jakie powinna zawierać każda faktura, dlatego wybierając program do wystawiania faktur warto na początku zweryfikować, czy wystawiane w nim dokumenty spełniają wymogi stawiane przez prawo. Można to zrobić łatwo i szybko, o ile klient ma okazję do skorzystania z bezpłatnego okresu próbnego.

Funkcjonalny program do fakturowania daje też możliwość wystawiania różnego rodzaju dokumentów. Oprócz standardowych faktur VAT program powinien umożliwiać wystawienie faktur zaliczkowych, faktur końcowych, faktur eksportowych, a także tych dokumentujących WNT i WDT. To jednak nie wszystko – dobra aplikacja umożliwia także generowanie dokumentów magazynowych i paragonów fiskalnych; współpracuje również z drukarką fiskalną i czytnikiem kodów kreskowych.

Chcąc wystawiać faktury VAT szybko, należy wybrać program, który korzysta z wyszukiwarki internetowej bazy GUS oraz pozwala na zbudowanie bazy kontrahentów. Taka baza znacznie przyspiesza wystawianie faktur, ponieważ podczas fakturowania sprzedaży dla kontrahenta, który istnieje już w bazie, wystarczy wyszukać go, wpisując kilka liter nazwy firmy lub jej NIP.

Zwieńczeniem możliwości dobrego programu do fakturowania powinno być wysyłanie faktur drogą elektroniczną do klientów bezpośrednio z aplikacji. Zatem, wystawianie dokumentów, możliwość ich kontrolowania oraz wysyłka do klienta to podstawowe funkcje użytecznego programy do wystawiania faktur.

Co jeśli potrzebne jest coś więcej niż tylko wystawianie faktur?

Potrzeby nowoczesnych przedsiębiorców są znacznie większe niż tylko fakturowanie, dlatego oczekują oni, że program do wystawiania rachunków i faktur będzie spełniał znacznie więcej funkcji. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi Pakiet Przedsiębiorcy Faktura VAT, który w wersji rozszerzonej może służyć również jako program handlowo-magazynowy, a nawet narzędzie do księgowości online. Ten program do faktur to zaawansowane narzędzie, które ma szerokie możliwości zastosowania, a wciąż ma wiele przydatnych funkcji i pozostaje proste w obsłudze nawet dla laików. Można w nim nie tylko wystawić fakturę, ale również:

 • ustawić opcję wyświetlenia podatków prosto od księgowej (jeśli przedsiębiorca współpracuje z biurem rachunkowym),
 • wygenerować plik JPK z możliwością wysyłki bezpośrednio z programu do Ministerstwa Finansów,
 • ustawić notyfikacje Push,
 • przesyłać do programu dokumenty kosztowe w postaci skanów,
 • utworzyć dokumenty konieczne do rozliczenia podatku zryczałtowanego na podstawie ewidencji przychodów,
 • prowadzić Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów,
 • nadać wiele serii faktur,
 • oznaczyć faktury kodami GTU lub symbolami dotyczącymi transakcji szczególnych, wymaganymi w pliku JPK VAT,
 • prowadzić ewidencję środków trwałych,
 • generować tabele amortyzacyjne,
 • obsługiwać moduł magazynowy,
 • dodawać do bazy nowych klientów na podstawie danych z GUS.

Innymi słowy, im więcej program pozwala, tym lepiej dla przedsiębiorcy,. Zyskuje on większą kontrolę nad dokumentami sprzedażowymi i kosztowymi, a przy tym może samodzielnie prowadzić swoją księgowość, oszczędzając jednocześnie na kosztach biura rachunkowego.

Prosty w obsłudze program dla początkujących przedsiębiorców

Właściciele firm, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie, potrzebują narzędzia udzielającego wsparcia w wielu aspektach związanych z prowadzeniem dokumentacji lub jej gromadzeniem i archiwizowaniem. Korzystając z takiego narzędzia w formie elektronicznej zyskują nowe możliwości, szczególnie wtedy, kiedy mogą do tego używać również aplikacji mobilnej. Program do wystawiania faktur, który działa w ten sposób, to prawdziwy skarb.

Przed zakupem odpowiedniej aplikacji warto również zwrócić uwagę, czy wybrane rozwiązanie daje możliwość wyboru szablonu faktury, dodawania kilku firmowych kont bankowych oraz wystawiania faktur w dowolnej walucie obcej, nie tylko polskiej.

Ta prosta w obsłudze aplikacja służąca do fakturowania i prowadzenia księgowości pomaga kontrolować wydatki oraz w sposób prawidłowy i zgodny z przepisami wystawiać dokumenty sprzedaży, sprawdzając automatycznie swoich kontrahentów w bazie GUS lub na białej liście podatników VAT. Czy można chcieć czegoś więcej?

#Artykuł sponsorowany

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,