Jak poprawnie skonfigurować klawiaturę – praktyczny poradnik?

Czasami możemy mieć problemy z poprawnym korzystaniem z klawiatury. Może się to zdarzyć na przykład w przypadku, gdy jesteś za granicą i musisz korzystać z klawiatury, na której nie ma polskich znaków. Z resztą i w Polsce może zdarzyć nam się kupić model klawiatury, która nie będzie miała polskich znaków.

Zdarza się również, że niechcący przestawimy coś w ustawieniach i zamiast polskich znaków otrzymujemy zupełnie inny alfabet i nie wiemy, co zrobić, by wrócić do poprzednich ustawień. Podpowiadamy, jak przestawić klawiaturę i poprawnie ją skonfigurować.

Co zrobić, gdy masz włączony angielski układ klawiatury (lub inny)?

Zaczynamy od kliknięcia na przycisk „Start”. Wybieramy w menu Panel Sterowania. Następnie wyszukujemy pozycję „Opcje regionalne i językowe”. Kiedy okno się wyświetli, wybieramy zakładkę „Języki” a następnie „Szczegóły” Wyświetla się nowe okno. Masz w nim wybór języków, w jakim możesz mieć klawiaturę. Powinieneś mieć zaznaczoną opcję „Polski – programisty”. Jeżeli masz ustawiony inny język, wygodnie będzie Ci to zmienić. W tym celu kliknij na „Dodaj” i wybierz ją z listy. Uważaj na opcję „Polski 214” – łatwo jest się pomylić i ją wybrać. Jest podobna, jednak niektóre znaki będziesz mieć poprzestawiane i nie będą Ci się również wyświetlały polskie litery.

Ustawienia klawiatury w panelu sterowania – właściwa konfiguracja

Kiedy już poprawnie ustawiliśmy polskie znaki na klawiaturze, warto przy okazji zwrócić uwagę na inne parametry klawiatury. Na przykład w Systemie Windows 2008 możemy kliknąć w „Panelu Sterowania” na opcję Sprzęt. Dzięki temu wyświetlą nam się wszystkie klawiatury podłączone do danego komputera. W tym oknie możemy zobaczyć podgląd ich właściwości i stanu pracy. Możemy ustawić tu wiele przydatnych parametrów, na przykład szybkość działania klawiatury, którą możemy dostosować do tego, w jakim tempie piszemy i ustawić opóźnienia w powtarzaniu znaków. Jak to zrobić? Jest to bardzo proste. W widoku „Małe ikony” lub „Duże ikony” wybieramy opcję „Klawiatura”. Wybieramy zakładkę „Właściwości”. W oknie dialogowym, które się nam wyświetli zmieniamy ustawienia według własnych preferencji. Klikamy przycisk Ok.

Jak widzisz, poprawne skonfigurowanie klawiatury jest rzeczą prostą. Dzięki naszym wskazówkom już nigdy więcej nie wpadniesz w panikę, gdy przez przypadek włączą Ci się inne ustawienia klawiatury. Bez problemu przywrócisz polskie znaki. Dzięki umiejętności poprawnej konfiguracji klawiatury będziesz też mógł bez problemów korzystać z klawiatur, które zostały skonfigurowane inaczej niż polska. To znacznie uprości pisanie na klawiaturze na przykład podczas wakacyjnego wyjazdu, gdy korzystasz z komputera w kafejce. Dzięki temu będziesz mógł również zakupić zagraniczny komputer i zmienić ustawienia klawiatury.

#Artykuł sponsorowany

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,