Daemon Tool Light – emulator wirtualnych napędów CD, DVD, Blu-ray

Daemon Tool – emulator wirtualnych napędów CD/DVD – czyli zamiast przechowywać grę, program lub film typowo na płycie CD lub DVD można zgrać jej zawartość na dysk twardy do 'obrazu płyty’ – jednego pliku który będzie właśnie zawierał właśnie tę płytę. Rozwiązanie to jest przydatne gdy do poprawnej pracy wymagają się stale umieszczonej płyty w napędzie – odczyt z wirtualnego napędu jest dużo szybszy!

Daemon Tool – funkcje programu

 1. Obsługuje formaty: mds, mdf, mdx, iso, b5t, b6t, bwt, ccd, cdi, bin, cue, ape, cue, nrg, pdi, isz
 2. Emulacji płyt zabezpieczonych: Safedisc, StarForce, Securom, Laserlock, CDCOPS
 3. Pozwala na utworzenie do 4 wirtualnych napędów
 4. Możliwość skopiowania lub stworzenia obrazu płyt CD, DVD, Blu-ray + zabezpieczenie go hasłem
 5. Funkcja menadżera napędów oraz obrazów (+ zmiana nazw emulowanych napędów)
 6. Działa na wszystkich Windowsach: XP, Vista, 7

Jakie są zalety programu Daemon Tool?

 • mamy dodatkową kopię na dysku
 • możemy zrezygnować z całej kolekcji trzymania płyt w 'segregatorku’ a przenieść je w postaci obrazów na dysk twardy (jeżeli mamy dużo miejsca na nie)
 • gdy do uruchomienia niektórych gier lub programów wymagana jest obecność płyty w napędzie nie musimy fizycznie jej wkładać na dalszego napędu tylko 'podpinamy’ ją w wirtualnym napędzie. Dodatkowo pliki uruchamiane / kopiowane w dysku twardego są szybciej wczytywane niż z płyty CD/DVD a gra się szybciej uruchamia.

Jak zamontować obraz płyty?

To proste, klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę programu i postępujemy tak jak na rysunku. PS. deamon tool może tworzyć do czterech wirtualnych napędów CD/DVD. Na rysunku poniżej jest tylko jeden napęd Y:. Wybieramy lokalizacje z obrazem i już.

deamon tool montowanie obrazu
O czym należy pamiętać podczas używania Deamon Tools?

 • gdzieś w sieci pojawia się stwierdzenie, że możemy posiadać tylko jedną kopię płyty jako backup na własny użytek – w woli przypomnienia 😉
 • płyty CD/DVD czy to z programami czy grami są zabezpieczone rożnymi metodami i aby skutecznie zgrać taka płytę na dysk trzeba wiedzieć czym zabezpieczona jest dana płyta i jak są skopiować. Z tym jest najwięcej 'zabawy’ i w niektórych przypadkach będzie ciężko. Kiedyś używałem programiku ClonyXXL aby dowiedzieć się czym zabezpieczona jest dana gra lub szukałem w sieci odpowiedzi

Powyżej zrzuty ekranu z zalecanej konfiguracji (zrzuty są z wersji 4.35 ale powinny się zgadzać z najnowszą wersją z linku)

Podstawowa konfiguracja programu

Opcje > Integracja > Skojarzenia  tu wybieramy jakie rodzaje plików domyślnie mają być zapamiętane w Windowsie i kojarzone z  programem DeamonTool. Nie które z nich pewnie kojarzy każdy np.  *.ISO, (typowy obraz płyty) *.NRG (obraz płyty zapisany z Nero)

Opcje > Zaawansowane  tu wybieramy jakie zabezpieczenia na emulować tz. naśladować i proponuję zaznaczyć je wszystkie.

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,