OpenOffice.org – darmowy pakiet biurowy legalny w firmach, urzędach…

OpenOffice.org – darmowy pakiet biurowy w skład którego wchodzą popularne moduły takie jak: edytor tekstu (Writer), arkusz kalkulacyjny (Calc), tworzenie baz danych (Base), program graficzny (Draw), tworzenie prezentacji (Impress). Stanowi więc on dobrą alternatywę dla komercyjnego pakietu Microsoft Office. OpenOffice.org działa na wielu systemach operacyjnych (Windows, Lunux, MacOS i inne).

Można go stosować legalnie bez żadnych opłat w domach, firmach, urzędach i szkołach!
Dodatkowo został w nim zaimplementowany (na potrzeby polskich użytkowników) polski słownik ortograficzny, słownik synonimów, odpowiednie zasady podziału wyrazów, polska dokumentacja, pomoc, zasady autokorekty, a także korektor gramatyczny.

1. Plik z rozszerzeniem .odt – jak go otworzyć?

Jest to plik tekstowy taki jak dokument stworzony w Microsoft Word (i jest jego odpowiednikiem – plik .doc). Aby go otworzyć musisz pobrać pakiet Open Office omawiany właśnie w tym artykule i go normalnie otworzyć.

2. Jak zapisać plik do formatu .doc – aby móc do otwierać w Microsoft Word?

Bardzo prosto, wystarczy podczas zapisu pliku wybrać z menu format zgodności pliku z Microsoft Word 97/2000/XP tak jak na rysunku poniżej. Wtedy osoba korzystając z Worda nie będzie miała problemu z odczytaniem go, bo jeżeli zapiszemy go do pliki .odt to na pewno Microsoft Word go nie odczyta!

open office instrukcja 1

3. Brak rozszerzenia pliku i nie wiesz jak go odczytać?

Często zdarza się, że mniej świadomi pracownicy biurowi zmieniając nazwę pliku kasują przy okazji jego rozszerzenie a później nie są w odczytać pliku ponieważ Windows nie jest w stanie zidentyfikować pliku i nie wie za pomocą jakiego programu ma go otworzyć.

Np. mamy plik na pulpicie o nazwie 'Dokument tekstowy.doc’. Gdy ktoś zmieni jego nazwę na np. 'mój dokument’ to powstanie właśnie plik o takiej nazwie ale bez końcówki/rozszerzenia .doc (bo właśnie przy edycji skasuje go nieświadomie, ponieważ Windows domyślnie zaznacza całą jego nazwę i rozszerzenie przy zmianie nazwy pliku). Ta sama sytuacja ma miejsce przy zmianie nazw innych plików .zip, rar, odt – dlatego należy postępować ostrożnie 😉

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,