Trudno dzisiaj wyobrazić sobie poważne przedsiębiorstwo, które nie posiadałoby własnej strony WWW. Firmowy serwis nie tylko pozwala przyciągnąć nowych klientów, lecz także buduje zaufanie wokół marki. Świadczy o jej wiarygodności. Jednak od czego zacząć swoją przygodę w sieci?
W pierwszej kolejności należy zarejestrować unikalną domenę i zadbać o odpowiedni hosting strony. Na co zwrócić uwagę, kupując adres internetowy dla swojej witryny?
Cyfrowa wizytówka firmy
Nie będzie przesadą stwierdzenie, ze sukces firmy w sieci zawiera się w nazwie domeny. Powinna być ona krótka i łatwa do zapamiętania. Jednak co w sytuacji, gdy nazwa Twojego przedsiębiorstwa lub usługi jest na tyle długa, że nie sposób jej zgrabnie umieścić w adresie internetowym? Zastosuj wtedy akronim składający się z pierwszych liter. Optymalnym rozwiązaniem będzie wykupienie obu nazw – tej pełnej i tej skróconej. Dzięki temu zwiększysz szanse na znalezienie Cię w sieci przez użytkowników. Co jeszcze musisz zrobić?
Domena powinna posiadać jak najwięcej rozszerzeń, w tym .pl, .eu czy .com. Nie zamykaj sobie możliwości późniejszej ekspansji na zagraniczne rynki. Z tego względu wyjątkowo cenne są domeny globalne i domena europejska. Uwierz w swój sukces i już od początku istnienia firmy uwzględnij potencjalnych klientów spoza Polski. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną nazwę, sprawdź jej dostępność w różnych rozszerzeniach. Możesz również posłużyć się domeną funkcjonalną, która wskaże klientom charakter Twojej branży. Jeśli prowadzisz biznes głownie lokalnie, dobrym pomysłem będzie również wykupienie domeny regionalnej, która podkreśli geograficzny zakres działania firmy.
Rejestruj domenę u liderów branży
Nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie. Decydując się na domenę globalną czy europejską, wybieraj ofertę dostawców, którzy rejestrują je bezpośrednio u zarządcy rejestru. Brak pośredników zagwarantuje Ci najwyższy poziom ochrony i pewność, że Twoje dane będą przetwarzane i przechowywane z największą starannością. Pamiętaj, że rozwój technologiczny niesie za sobą również nowe zagrożenia cyfrowe, dlatego przekazuj swoje dane tylko sprawdzonym i renomowanym podmiotom w branży IT. Jest to szczególnie istotne w kontekście obowiązujących przepisów RODO.
Wybieraj zatem zawsze dostawców, którzy współpracują z czołowymi polskimi, europejskimi i światowymi organizacjami. Świadczy to o ich rzetelności, wiarygodności oraz jakości świadczonych usług, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa i regulacji prawnych. Wybór większego i bardziej doświadczonego podmiotu na rynku będzie w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. Renomowany rejestrator ma za sobą cały bagaż doświadczeń, który pozwolił mu wypracować odpowiednie procedury.
Bezpieczna domena
Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego każda poważna firma chce zapewnić je klientom. Nie inaczej jest w przypadku ochrony strony WWW. Trzeba pamiętać, że cyberprzestępcy nie śpią. Jeśli chcesz, aby Twoja witryna i poczta e-mail była solidnie zabezpieczone, rejestruj domenę u dostawców, którzy zapewniają szereg narzędzi do walki z zakusami hakerów. Mogą to być protokół DNSSEC, technologie TLS 1.3, DNS over TLS, jak również DNS Anycast. Nie bez znaczenia są również zabezpieczenia SPF, DKIM i DMARC, które chronią pocztę elektroniczną przed podszywaniem się przez osoby trzecie.
O bezpieczeństwo powinny pamiętać nie tylko duże firmy, lecz również małe przedsiębiorstwa oferujące swoje usługi na lokalnym rynku. Skuteczny atak hakerski może zniszczyć efekty wieloletniej pracy oraz nadszarpnąć wizerunek marki – buduje się go długo, a traci w przeciągu chwili. Dlatego powinieneś wybrać domenę i hosting od dostawcy, który pozwoli Ci łatwo dobrać i zainstalować certyfikat SSL. Zwłaszcza, że Google Chrome i inne czołowe przeglądarki oznaczają strony pozbawione szyfrowanego połączenia jako niebezpieczne.
Szybkość działania serwisu internetowego zależy przede wszystkim od rodzaju hostingu, na jakim będzie funkcjonować. Istnieją jednak dodatkowe czynniki, które wpływają na czas otwierania witryny. Musisz zwrócić uwagę, czy dany dostawca obsługuje protokół HTTP/2. Możesz korzystać z niego tylko wtedy, gdy Twoje domena jest chroniona certyfikatem SSL. HTTP/2 pomaga przyspieszyć działanie strony internetowej, jak również pozytywnie wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Tym samym nie tylko podnosi komfort klientów podczas przeglądania witryny, lecz także pomaga dotrzeć do nowych odbiorców.
Wybieraj kompleksową ofertę
Zakup domeny to pierwszy krok na drodze do sukcesu w sieci. Choć istnieje silna pokusa, żeby zarejestrować adres internetowy jak najmniejszym kosztem, warto dokładnie przeanalizować, co dostajesz standardowo w ofercie. Może się okazać, że koszt dodatkowych funkcjonalności w krótkim czasie zrujnuje Twój budżet, ponieważ wiązać się będzie nie tylko z zakupem konkretnego dodatku, lecz także z koniecznością zatrudnienia specjalisty IT do jego konfiguracji i obsługi. Zwróć więc uwagę, czy dostawca, którego wybrałeś, zapewnia w ramach rejestracji domeny szereg dodatków i udogodnień, które nie tylko uczynią Twoją stronę WWW bezpieczniejszą, lecz także zwiększą szybkość jej działania.
O PORTALU
Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.
Wybrane programy
- Jaki kupić komputer? – wybrać nowy czy używany, stacjonarny czy laptop
- Jak przyśpieszyć komputer – analiza, czyszczenie...
- Jak zabezpieczyć stronę opartą na WordPress-ie?
- KeePass – bezpieczne przechowywanie haseł
- NoScript – wtyczka do blokowania reklam, skryptów i apletów Java
- Tree Size Free – manager plików podobny do Explorer-a ale 200% lepszy!
- Audyt SEO online – narzędzia służące do analizy strony www
- Adblock – filtry do blokowania cookies