Image Resizer – wtyczka służąca do łatwej zmiany rozmiarów zdjęć

Image Resizer – malutki programik (500kb) od Microsoft, dzięki któremu w łatwy sposób zmienisz rozmiary / rozdzielczość dużej ilości zdjęć. Dodatkowo integruje się on z Windows Explorer – a więc będzie on dostępny w opcjach prawego klawisza myszki.

Image Resizer – jak 'hurtowo’ zmienić rozmiar zdjęć

  1. Powiedzmy że masz zdjęcia zrobione aparatem 12 megapixeli i zdjęcie takie ma rozmiar 4500×2500 pikseli, a jego rozmiar to około 4,5Mb.
  2. Przy trzymaniu większej ilości takich zdjęć na dysku miejsce jego kurczy się drastycznie. Zdjęcia o mniejszym rozmiarze łatwiej jest wysłać np. poczta a dodatkowe spakowanie ich w archiwum *zip ułatwi jeszcze sprawę.
  3. W tej sytuacji zalecam skorzystanie z Image Risizer-a rozmiar zdjęć zmaleje nawet kilkukrotnie (oczywiście na zdjęciach na których najbardziej nam zależy można zostawić je w b.dobrej jakości lub wybrać kompromis pomiędzy jakością a rozmiarem pliku i wybrać 'strzelam’ -> 1900x1200px (w ten sposób oszczędzimy trochę miejsca a jakość nie spadnie drastycznie)

Po zainstalowaniu wystarczy zaznaczyć zdjęcia które chcemy zmniejszyć i kliknąć prawym przyciskiem. Wybrać ’Resize Pictures’ (możesz wybrać jedno bądź cały zestaw zdjęć którym chcesz zmienić rozdzielczość). Mamy tu możliwość zmiany rozmiaru do kilku standardowych rozmiarów, bądź wybranie 'custom’ i sami możemy określić rozmiar.

Image Resizer – dostępne opcje:

  • Make picture smaller but not longer – ma za zadanie nie dopuszczenie od przypadkowego rozciągnięcia zdjęcia
  • Resize the original picture (don’t create copies) – spowoduje od razu nadpisanie oryginalnych zdjęć i nie będzie tworzył ich kopii (więc zalecam utworzenie ich wcześniej!)

resize-pictures-zmiana-zdjecia

resize-pictures-opcje

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,