Optymalizacja komputera

Macie wrażenie, że Wasz komputer działa dużo wolniej niż tuż po jego zakupie? Coraz dłużej uruchamia się system i potrzebne programy, a kolejne okna w przeglądarce wczytują się w żółwim tempie? To najwyższy czas na podjęcie działań mających na celu optymalizację wydajności urządzenia…

Programy do przyspieszenia komputera – niezawodna pomoc

Gorsze działanie i spadek wydajności komputera to przede wszystkim efekt nagromadzenia danych w jego pamięci. Użytkownicy mogą samodzielnie przeprowadzić kilka zabiegów, które dają szansę na przyspieszenie komputera. Najważniejszym z nich jest usunięcie zbędnych plików i nieużywanych aplikacji zainstalowanych na urządzeniu oraz przeprowadzenie defragmentacji dysku, która pozwala na uporządkowanie danych na nim zapisanych i ułatwienie do nich dostępu.

Właściciele wolno działających urządzeń mogą skorzystać jednak także ze specjalistycznych programów do przyspieszania komputera, które oferują o wiele większe możliwości, a zarazem nie wymagają szczególnej wiedzy i doświadczenia użytkowników. Ich podstawowe funkcje polegają na defragmentacji dysków oraz wyszukiwaniu i usuwaniu zbędnych plików z systemu oraz danych z przeglądarki internetowej – cookies, plików tymczasowych czy kopii zapasowych plików, gromadzonych podczas codziennego korzystania z sieci i aplikacji. Programy do optymalizacji komputera umożliwiają także czyszczenie rejestru systemu i usuwanie niepotrzebnych lub nieprawidłowych kluczy rejestru.

Oprogramowanie poprawiające wydajność często pozwala również na lepsze zarządzanie zasobami systemowymi. Skanując zawartość komputera wskazują na nieużywane aplikacje, które warto usunąć. Sprawdzają także jakie programy uruchamiane są podczas startu systemu i analizują jego obciążanie przez każdy z nich oraz pozwalają na dezaktywację niektórych i szybszą gotowość urządzenia do pracy. Jak dodaje Mateusz z omegasoft.pl, przy pomocy programów do przyspieszania komputera użytkownicy mogą też uzyskać szczegółowe informacje o każdym z procesów uruchomionych się na urządzeniu i obciążeniu jakie on powoduje.

Antywirusy a przyspieszenie komputera

Nieuzasadnioną złą sławą cieszą się programy antywirusowe, często posądzane o spowalnianie działania chronionego urządzenia. Jednak już od dłuższego czasu skuteczne zabezpieczenie przed zagrożeniami internetowymi nie musi oznaczać utraty wydajności komputera. Cenione i wyróżniane rozwiązania antywirusowe zwykle opierają się na technologii w chmurze i pracują w tle, wykorzystując minimalne zasoby systemowe oraz nie powodując spowolnień. Co więcej, część z nich jest wyposażona we wbudowane narzędzia do optymalizacji wydajności (np. wyszukujące i usuwające zbędne pliki), a co za tym idzie – powodują przyspieszenie komputera.

Użytkownicy mający na uwadze optymalną wydajność swoich urządzeń powinni natomiast zadbać o ochronę antywirusową z innego powodu – brak oprogramowania zabezpieczającego może ułatwiać przeprowadzenie ataków i infekcje złośliwych programów, zwłaszcza adware oraz spyware (programów szpiegujących), które oprócz innych zagrożeń dla danych i ich właścicieli są często odpowiedzialne właśnie za pogorszenie działania komputera.

#Artykuł sponsorowany

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,