Jak bezpiecznie pozbyć się służbowych komputerów?

Wszystkie sprzęty ulegają zniszczeniu wskutek codziennej eksploatacji. Pojawia się wówczas pytanie: jak pozbyć się takiego komputera? Po pierwsze jest to urządzenie elektroniczne, a więc nie można go tak po prostu wyrzucić. Po drugie na dysku komputera znajduje się wiele danych. Zwłaszcza jeśli jest to komputer firmowy. Wyjaśniamy zatem, jak pozbyć się takiego komputera i usunąć z niego wrażliwe dane.

Jak pozbyć się komputera? Zgodnie z przepisami (Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym)

Jak wspomnieliśmy – komputera (oraz innych urządzeń elektronicznych) nie można zwyczajnie wyrzucić na śmietnik. Mówią o tym zapisy Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym. Zapisy ustawy regulują kwestie związane z gospodarką odpadami, zaś w przypadku naruszenia przepisów stosuje się konsekwencje prawne. Takich urządzeń nie wolno mieszać z innymi odpadami. Do zbierania i recyklingu zużytego sprzętu zobowiązani są przede wszystkim producenci. Niemniej zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest niszczenie komputera w profesjonalnej firmie, która się tym zajmuje (rozwiniemy tę kwestię w kolejnym akapicie).

Gdzie można przekazać zużyty komputer?

  • Do punktu zbiórki e-odpadów – wiele miast i gmin zapewnia swoim mieszkańcom miejsce, gdzie mogą oddać zużyte sprzęty. Często jest to punkt, w którym odbiera się odpady komunalne. Jeżeli nie wiesz, gdzie znajduje się taki punkt w twojej okolicy, to skontaktuj się z lokalnymi władzami samorządowymi.
  • Sklepy z elektroniką – wiele sklepów przyjmuje zużyte urządzenia.
  • Producenci sprzętu – jak wspomnieliśmy, sprzęt przyjmują przede wszystkim producenci.
  • Zakłady zajmujące się recyklingiem – takie punkty specjalizują się w demontażu, przetwarzaniu i utylizacji zużytych urządzeń elektronicznych.

Niszczenie komputera i usuwanie danych – jak bezpiecznie pozbyć się firmowego sprzętu?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi programowego usuwania danych wrażliwych. Jak wiadomo – takie dane znajdują się praktycznie na każdym firmowym komputerze czy laptopie. Jeśli nie usunie się ich we właściwy sposób, to istnieje ryzyko wycieku danych, a taka sytuacja pociąga za sobą poważne konsekwencje. Wyciek danych może nawet doprowadzić do upadku firmy.

Profesjonalna firma zadba o prawidłowe usunięcie danych. Pamiętaj, że wrażliwe dane można usunąć w ten sposób z różnych sprzętów, w tym: dyski SSD, HDD, serwer, PC, laptop, tablet. Usuwa się je również ze służbowych smartfonów.

Bezpieczne usuwanie danych jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania, zgodnego z wymogami: ISO 27001, PCI DSS, HIPAA i SOX oraz z art. 17 rozporządzenia UE w sprawie PKBR – „prawo do bycia zapomnianym”.

Po usunięciu wszystkich danych przygotowywany jest specjalistyczny raport, co stanowi potwierdzenie ich trwałego usunięcia.

Sprzedaż wewnętrzna – sposób na pozbycie się niepotrzebnych komputerów

Inną opcją jest sprzedaż wewnętrzna (wśród pracowników). Firma zajmująca się niszczeniem komputerów i usuwaniem danych może przygotować również sprzedaż wewnętrzną. Wszyscy zainteresowani pracownicy mogą wówczas odkupić sprzęt w korzystnych cenach (oczywiście odpowiednio przygotowany).

Również w tej sytuacji z komputerów usuwane są wszelkie wrażliwe dane. Usługa obejmuje: sprawdzenie stanu technicznego i wycenę sprzętu, organizację i koordynację całego procesu sprzedaży wewnętrznej (działania informacyjne, platforma sprzedażowa, obsługa sprzedażowa, a także posprzedażowa).

Jak zatem widać – istnieje kilka sposobów legalnego pozbycia się sprzętu IT. Najważniejsze jednak, aby wybrać sposób bezpieczny.

#Artykuł sponsorowany

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,