VPN – szyfrowane połączenie z Internetem i ochrona danych

Rozwój internetu powoduje większa jego dostępność, a także łatwiejsze korzystanie z usług za jego pośrednictwem. Fakt, że nawet sprawy urzędowe i związane z finansami możemy załatwić drogą elektroniczną, daje spore pole do manewru osobom, które tylko czekają na lukę w systemach bezpieczeństwa użytkowników. Jak chronić się w internecie? Na czym polega szyfrowanie? I w jakich sytuacjach może ono okazać się przydatne? O tym będziemy pisać w tym artykule.

Droga do bezpieczeństwa transmisji danych. Czy jest nią VPN?

Niezabezpieczenie komputera, czy innego urządzenia programem antywirusowym i firewallem, może przyczynić się do jego zainfekowania wirusem, bądź też innym złośliwym oprogramowaniem, które będzie zbierać dane na temat naszej aktywności w sieci. Jednak aplikacje, które uchronią nas przed wirusami, nie będą stać na straży bezpieczeństwa transmisji naszych danych.

Podczas łączenia się z internetem dane, które wysyłamy oraz pobieramy z serwerów, przesyłane są przez jednostkę naszego dostawcy internetowego. Są one dostępne praktycznie dla wszystkich – którzy posiadają specjalistyczną wiedzę oraz oprogramowanie – do łatwego odczytania. Jeśli chcesz uchronić się przed wglądem w Twoje dane osobiste, zdjęcia, czy informacje na temat przeglądanych stron internetowych i wielu innych, dobrze jest wykorzystać oprogramowanie szyfrujące Twoją transmisję.

Jednym z nich są tzw. VPN, czyli wirtualne sieci prywatne, które tworzą coś na kształt tunelu, w którego zawartość nikt poza Tobą nie może zajrzeć. Oznacza to, że osoby, które będą chciały odczytać informacje, które odbierasz i wysyłasz przez sieć, nie będą widoczne ani dla dostawcy internetowego, ani dla nikogo innego. To, co będą oni mogli ujrzeć, to jedynie fakt, że połączenie internetowe jest aktywne.

Kiedy przyda się VPN?

VPN to narzędzie, które będzie pożyteczne dla każdego użytkownika internetu. Wszyscy cenimy sobie prywatność i bezpieczeństwo, które to bez tego rodzaju aplikacji, może zostać bardzo łatwo zagrożone. Dzięki niemu cała nasza działalność, którą dokonujemy w sieci pozostaje ukryta, a my możemy czuć się spokojni w tym, że nikt nie będzie miał możliwości podejrzenia naszych prywatnych korespondencji, zdjęć, czy zawartości kluczowej dla działania naszej firmy.

To właśnie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo VPN, jest głównie warty polecenia. Dane, które codziennie przesyłamy drogą internetową – nawet podczas zwykłego przeglądania stron – mogą posłużyć do zbierania informacji. Wydawać by się mogło, że nie są one niczym szczególne i nie przysłużą się one nikomu, jednak to ile można „wyciągnąć” z naszej aktywności w sieci (lokalizację, cele, plany, strategie firmowe, predyspozycje zakupowe, miejsce wycieczkę i wiele innych) mogą przysłużyć się nie tylko firmom, które będą chciały coś nam sprzedać, ale również osobom, którym nie zależy na naszym dobru. Cyberprzestępcy mogą w prosty sposób odgadnąć, gdzie się znajdujemy, czy jesteśmy aktualnie w domu i kiedy nas w nim nie ma. Dzięki naszej sieciowej aktywności mogą poznać nasze rytuały, harmonogram dnia, a także plany – i nie trzeba tu przecież być wprawnym analitykiem, wystarczy przechwycić korespondencję z popularnych serwisów społecznościowych. Mając takie szczegółowe dane, niezwykle łatwe staje się zaplanowanie włamania do mieszkania, czy też kradzieży dóbr osobistych, przed czym prosty VPN może nas uchronić.

Kolejną kwestią jest oczywiście prywatność. Nikt nie chce dzielić się nie tylko poufnymi danymi firmowymi, ale również intymną korespondencją, czy zdjęciami, która jest przeznaczona tylko dla naszych i odbiorcy oczu. Szyfrowanie transmisji przy pomocy VPN pozwoli zamaskować zarówno treść wiadomości, jak i grafiki, które będą przesyłane w mailach, bądź innych komunikatorach internetowych.

VPN to rozwiązanie szczególnie dobre dla tych osób, które często podróżują. Korzystanie z sieci publicznych, czy też hotelowych Wi-Fi, niesie ze sobą ryzyko przechwycenia danych osobistych, bądź też instalacji złośliwego oprogramowania szpiegującego na naszych urządzeniach. Szyfrując połączenie VPN-em sprawiamy, że dokonanie tego typu działań staje się praktycznie niemożliwe do wykonania.

Korzystanie z VPN, to również możliwość na ominięcie blokady regionalnej. Gdy wyjeżdżamy za granicę, a nadal chcemy mieć dostęp do wykupionych w kraju usług medialnych, to z VPN jest to osiągalne. Wystarczy tylko kilka kliknięć.

Jak wybrać dobry VPN?

Na rynku dostępnych jest wiele usługodawców, którzy są godni uwagi. Większość z nich prześwietla i recenzuje serwis TopVPN.pl. Dlatego powinniśmy dobierać je indywidualnie według własnego zapotrzebowania, zwracać uwagę na:

  • limit transferu danych,
  • liczbę urządzeń, które mogą być dołączone w sieć prywatną,
  • możliwość przetestowania usługi przez określony czas (7-30 dni)
  • a także fakt, czy usługodawca przetrzymuje jakiekolwiek dane/logi.

#Artykuł sponsorowany

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,