Serwer VPS a dedykowany – który wybrać?

Sprawnie działający serwis internetowy wymaga użycia dobrego serwera. Jego wybór nie może być dziełem przypadku. Małe strony www zadowalają się hostingiem współdzielonym, ale już duże, popularne serwisy wymagają lepszego rozwiązania jak serwer VPS lub dedykowany. Który z nich wybrać?

Serwer musi być przede wszystkim niezawodny, ale także powinien charakteryzować się dobrymi parametrami. Tylko wtedy można zapewnić bezproblemowe działanie serwisu internetowego lub aplikacji web. Warto mieć świadomość, że wraz z rozwojem i zwiększaniem się popularności strony www, potrzebuje ona bardziej wydajnego serwera. To również sygnał, że czas przesiąść się z najtańszego hostingu współdzielonego na serwer VPS, a może nawet od razu na serwer dedykowany. Czym różnią się te dwa ostatnie rozwiązania?

Serwer VPS

Serwer VPS (ang. Virtual Private Server) to nic innego jak przydzielenie przez usługodawcę hostingu pewnej części serwera. Warto jednak wiedzieć, że cały serwer jest wykorzystywany przez różnych klientów, a każdy z nich posiada określone zasoby, które zostały wykupione. Każdy użytkownik serwera VPS może instalować dowolne aplikacje, przeprowadzać jego konfigurację w zależności od potrzeb, czyli otrzymuje uprawnienia administratora. Jeśli w przyszłości wzrośnie zapotrzebowanie na zasoby serwera, najczęściej można bez problemu wykupić wyższy pakiet hostingowy. To dobre rozwiązanie dla wymagających klientów, którzy potrzebują profesjonalnego urządzenia, ale niekoniecznie własnej fizycznej maszyny. Taki serwer można wykorzystać np. do tworzenia hosting www lub do uruchomienia wirtualnej sieci prywatnej (VPN).

Serwer dedykowany

W pewnym momencie może się jednak okazać, że nawet serwer VPS to za mało. Dzieje się tak najczęściej w przypadku bardzo rozbudowanych serwisów internetowych, które posiadają wielu użytkowników. Utrzymując taką stronę www, najlepiej zdecydować się na serwer dedykowany. To droższe rozwiązanie od poprzedniego, ale za to o wiele bardziej wydajne. W tym przypadku usługodawca oddaje do dyspozycji klienta cały komputer (serwer) bez konieczności dzielenia się nim z innym użytkownikiem. Klient sam ustala konfigurację sprzętową, może zainstalować dowolny system operacyjny oraz ustalić inne parametry. To zdecydowanie większa prędkość i swoboda w konfiguracji niż przy serwerze VPS.

Każdy z tych serwerów ma swoje zalety i wady. Serwer dedykowany najlepiej sprawdzi się przy dużych internetowych biznesach, wymagających ogromnych zasobów. Za to serwer VPS z powodzeniem obsłuży nieco mniejsze, ale także wymagające serwisy www. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na początek wybrać dla internetowej usługi ostatnie z tych rozwiązań, a w miarę rozwoju serwisu przeprowadzić się na serwer dedykowany.

Więcej na: https://domeny.pl/serwery-wirtualne.html

#Artykuł sponsorowany

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,