Outsourcing usług IT i jego znaczenie dla biznesu

Optymalizacja to w obecnych czasach słowo klucz w biznesie. Optymalizować można, a nawet trzeba, wszystko, co wiąże się z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Po co? Żeby zwiększyć jego wydajność i zredukować koszty, czyli zmaksymalizować zyski przy tym samym lub mniejszym nakładzie pracy.

Sprzęt i oprogramowanie

Praktycznie każda firma potrzebuje sprzętu komputerowego i oprogramowania. Usługi IT to obok księgowości jeden z tych obszarów, który najłatwiej zlecać zewnętrznym wykonawcom. Przykłady?

Dziś podmioty zaliczane do sektora MSP nie muszą kupować ani przechowywać serwerów u siebie. Mogą je dzierżawić od wyspecjalizowanego dostawcy i nie ponosić kosztów ich utrzymania. Nie muszą się martwić o zasilanie ani klimatyzowanie pomieszczeń, w których znajdują się szafy serwerowe. Nie muszą zatrudniać specjalistów od IT na etatach. Jak informuje białostocka firma Softwarehut, działająca także na obszarze całej Polski – outsourcing kadr it staje się coraz bardziej powszechny. Kwestie telekomunikacyjne, sprzętowe czy systemowe firmy mogą powierzyć fachowcom z zewnątrz, płacąc za efektywny czas ich pracy, a nie za gotowość do niej. Wreszcie takie przedsiębiorstwa nie płacą za sprzęt, którego wartość szybko maleje.

A gdy coś się zepsuje? Jeśli nie wymaga to przyjazdu serwisu, problem można usunąć na odległość. W tym celu wykorzystuje się tzw. zdalny pulpit.

Dzięki dostępnym dedykowanym rozwiązaniom informatycznym pracownicy mogą korzystać z firmowych aplikacji i systemów w dowolnym miejscu poza firmą, korzystając z programów wykonanych dla nich na zamówienie. Jedyne, czego potrzebują, to internet.

Taki model znacznie przyspiesza realizację projektów, obieg informacji i podnosi efektywność załogi. Z kolei kierownictwu umożliwia to prowadzenie elastycznej polityki kadrowej, np. regulowanie czasu pracy tak, by dostosować go do możliwości pracowników (łączenie obowiązków zawodowych z wychowywaniem dzieci czy opieką nad seniorami).

Tani dostęp do najlepszych technologii

Outsourcing usług IT zwiększa elastyczność firmy. Pozwala jej szybciej reagować na zachodzące na rynku zmiany. W razie konieczności po prostu przechodzi ona na większy bądź mniejszy pakiet usług dedykowanych, zamawianych od wyspecjalizowanych dostawców.

Firma korzystająca z outsourcingu IT nie musi przeprowadzać rekrutacji ani szkoleń, na które niekiedy po prostu nie ma czasu. Za natychmiastową dostawę potrzebnych urządzeń czy kompetencji, odpowiada bowiem podmiot zewnętrzny. Natomiast gdy następuje spadek zamówień lub pojawiają się inne kłopoty uderzające w kondycję przedsiębiorstwa, nie musi ono przeprowadzać procesu zwolnień.

Mało tego. Na rynku działa wielu usługodawców, którzy są dostępni poza standardowymi godzinami pracy. Zamawiający nie musi także martwić się tak przyziemnymi kwestiami jak urlopy. Nie ma problemów z ewentualnymi przestojami w okresie wakacyjnym.

Konkurencja sprawia, że outsourcodawcy inwestują w najnowsze technologie, których zakup kosztowałby firmę kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzięki outsourcingowi usług informatycznych, może ona oszczędzić sobie tego wydatku i zarazem mieć dostęp do najbardziej wydajnych i oszczędnych rozwiązań. W dodatku nie poniesie kosztów utylizacji sprzętu, za którą odpowiadają przecież jego właściciele.

#Artykuł sponsorowany

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,