Jak prawidłowo przygotować projekt plakatu do druku?

Upewnij się, że to, co zaprojektowałeś na ekranie, będzie tak samo dobrze wyglądało na papierze. Druk plakatów to bardzo specyficzne zadanie, ale spokojnie – po przeczytaniu niniejszego tekstu będziesz posiadać podstawowe informacje i unikniesz rażących błędów.

Druk plakatów pamiętaj o ostatecznej lokalizacji projektu!

Przeniesienie cyfrowych projektów do świata rzeczywistego może być obarczone wieloma komplikacjami. Wszyscy jesteśmy już tak przyzwyczajeni do tego, co do zaproponowania ma świat cyfrowy, że niektórzy zajmujący się grafiką zapominają, iż czasem produkt końcowy de facto wpada do rzeczywistości offline i to tam musi prezentować się doskonale.

Bez względu na to, czy myślisz o wykonaniu projektów plakatów na kampanię, imprezę, koncert lub po prostu chodzi o druk plakatów do użytku codziennego – oto kilka pomocnych wskazówek.

Projektowanie plakatów do druku: CMYK czy RGB?

Najprostsza rada: pracuj w CMYK zamiast RGB. Jeśli tworzysz własne projekty plakatów z zamiarem zabrania ich do drukarni takiej jak https://www.avatar.pl/druk-plakatow-reklamowych/, upewnij się, że pracujesz w przestrzeni kolorów znanej jako CMYK, a nie RGB. Jeśli przygotowujesz do druku plakaty w Photoshopie, możesz łatwo przejść do tego trybu wybierając pośród ustawień właśnie tryb obrazu CMYK. To pozwoli Ci na dokładniejsze odwzorowanie sposobu drukowania kolorów.

Natomiast warto zaznaczyć, że jeśli pracowałeś w RGB i przekonwertowałeś swoją pracę na CMYK, tuż przed wysłaniem pliku do drukowania możesz zauważyć, że zielenie i błękit na Twoim zdjęciu wyglądają jak pozbawione życia. By tego uniknąć, możesz spróbować podświetlić kolory w programie.

Właściwa rozdzielczość plakatów do drukowania

Przed drukiem plakatów nie zapomnij ustawić właściwej rozdzielczości – inaczej końcowy produkt będzie zbyt rozmazany. Musisz pamiętać, że pliki do wydruków w tym przypadku naprawdę są duże. Rozdzielczość nie może być zbyt niska.

Mówiąc językiem laika:

  • im więcej punktów tworzy obraz, tym wyższa rozdzielczość
  • im więcej wydrukowanych punktów na obrazie – tym lepszy wydruk

To wszystko możesz z łatwością ustawić w programie graficznym, z którego korzystasz. Jeśli nie wiesz jak to zrobić – poszukaj pomocy w sieci. Jest tam sporo przyjaznych osób, które chętnie się dzielą swoją wiedzą. Zawsze też możesz zwrócić się o pomoc w projekcie i wydruku to specjalistów, co jednak jak wiadomo – wiąże się z dodatkowym kosztem, który należy uwzględnić w swoich wydatkach związanych z wydrukiem plakatu.

#Artykuł sponsorowany

O PORTALU

Polecam tylko sprawdzone programy! Zdecydowana większość to darmowe programy do użytku zarówno w domu jaki i w firmie. Przeważnie są one rozpowszechniane na licencji GNU i Freeware. Dostępne tutaj w wersji przenośnej portable - czyli bez instalacji a więc wystarczy je uruchomić. Sprawdzone - używane przez mnie od kilku lat.

,