Footprinty – identyfikacja skryptów (CMS, blogów, forów)

Od bardzo długiego czasu nie mogłem zabrać się za stworzenie dobrej listy footprintów do harvestowania adresów url dzięki którym mógłbym pozyskać wartościowe linki do mojej strony i te mniej wartościowe, które się też przydadzą.

Wiedziałem, że wymagać to będzie bardzo dużo czasu – przerażała mnie ta myśl, że przez kilka miesięcy będę musiał spędzić nad tym zadaniem. Ale wygląda na to że zrobię to szybciej – zajmie mi to może 2 miesiące „tylko” 🙂

 • Footprinty – dla tych co nie wiedzą są to unikalne części w kodzie strony pojawiające się praktycznie zawsze na stronach opartych na tym samym skrypcie. Np. aby znaleźć w Google strony uruchomione na tej platformie WordPress można zastosować jeden z podstawowych footprintów („odcisków palca”) „Powered by WordPress”. Wpisując w cudzysłowach to wyrażenie w Google dostaniemy właśnie takie adresy. Tych footprintów możemy tworzyć więcej (o wiele więcej).
 • Do czego nam to potrzebne? Jeżeli mamy świadomość tego, że istnieją strony lub blogi internetowe oparte o ten system CMS – a więc powstają miejsca gdzie możemy zostawić swój komentarz na stronie wraz z linkiem do naszej strony www. Pozyskamy więc możliwy ruch do naszej strony + link, który jest ważny pod względem pozycjonowania – o to nam chodzi 🙂

Footprinty mogą być bardziej złożone a tym samym bardziej odpowiadające naszym oczekiwaniom, podam jeden bardziej złożony: „Powered by WordPress” „Zostaw komentarz” site:.pl intitle:bramy

Co on nam mówi?:

 • wyszukaj adresy stron www które mają na stronie wyrażenie „Powered by WordPress” (czyli szukamy stron opartych na WordPressie)
 • dodatkowo na stronie jest text „Zostaw komentarz” (a więc zawiera potencjalnie formularz do komentowania)
 • pokaż tylko strony / domeny, które mają końcówkę .pl w adresie
 • oraz w tytule mają słowo „bramy”

Oczywiści skryptów stron internetowych jest bardzo dużo, wymienię kilka: WordPress, Joomla, Drupal, Quick CMS, PHPBB. Przydały by się więc footprinty do każdej praformy w celu dywersyfikacji (zróżnicowania) linków prowadzących do naszej strony – pracy przy stworzeniu ich będzie więc bardzo dużo.

Pracę zacząłem jednak od drugiej strony – Sprawdzenie czy pod znalezionym adresem url faktycznie jest strona oparta o system szukany przez footprint.  Korzystając z różnych baz adresów ogólnodostępnych (znalezionych w sieci) oraz wyciągniętych z różnych programów do pozycjonowania widzę, że źle są one przyporządkowane – więc suma sumarum inny program nie mógłby ich użyć we właściwy sposób i w rezultacie oznaczyłby je za „spalone” (bezużyteczne i przeniósł na czarną listę).

Do identyfikacji skryptu korzystam z programu ScrapeBox oraz wtyczki Page Scanner – nie będę ich opisywał. Jednak z tego co widzę to nawet wtyczka ta nie potrafi w 100% poprawnie sprawdzić strony co mnie dziwi bardzo, ale jej skuteczność oceniam wysoko i na oko daje daje >90%.

Chciałem podzielić się listą footprintów do identyfikacji WordPress i oraz dodatkowo do sprawdzania czy na stronie jest formularz do komentowania. PS. Zaznaczam, że ja je opracowywałem i mogą nie być w 100% skuteczne ale dla mnie takie są jak najbardziej.

foot

 

page-scanner-1

Obecnie jestem na sprawdzaniu 30-tej z około 100 platform, a wezmę się chyba teraz za tworzenie footprintów właściwych dla nich. Poniżej prezentuje całą listę, należy wziąć pod uwagę, że platformy te są stricte wykorzystywanymi w branży SEO (do pozycjonowania), a to czy i które faktycznie z różnych względów w to nie wnikam.

Dodatkowo też chciałem mieć porównanie jakie programy obsługują jakie platformy więc też uwzględniłem je w tabelce. PS. Są tam automaty i półautomaty do pozycjonowania.

DLA v5 Adder 6 Publiker v3.5 SEOlight v1.27 SemiAdder 1.5 Adder 8
18 10 16 16
Aardvark Topsites x
ABIX x
ADS-SEO-Katalog
Akosoft
Arfooo x x
articlems x x
articleOne x
b2evolution x
Bigu-Dir x
Biz Directory x
CatCatalog2
CatKatalog
CatMan
CNCat x x
CNCat for Joomla
Craftsoft
Create Page x x
Crocus
Dir-Elite x
DirPress
Don Mini v2
donmini x x
drupal x x
EasyCat
easydir x x x x x
Easy-Directory x
edios.pl
esyndicat x
freeglobes x x x x
freephpdirectory
guestbook1st (PHP-Fusion) x
guestbook2nd (RicarGBooK) x
Hurricane x x x x x
INDEXU x x
INOKatalog
IP.Board
Joomla x x
Joomla +SOBI2
Kdir x
Kohany
LBS
Link Bid x
Link Caffe x
Link Up x
Linker
linki4u
Linkster x
LinkX x
Livestreet x
mblink x
MediaWiki x x x x
mini.mod 3
Mocne Linki x x x x x
Mosets Tree
my-link
newscuttle x
OmniADW
omnipress x x
omnipress2v x
OpenLD x
Opisowy by Erbit x
otwarty.pl mini x x x x x
Php weby x
PHPbb x x x
phpld x x x x
pksi x x
pligg x x
PremiumPress
presellWEB
prion.pl
prosms x
Przyjazny x x
qlweb x x x x x
qlWeb by Jachu x x
qlwebDS x
Quick.CMS
rapidindexer x
scuttle x x
SEOBiblioteka x
SEODir x x
SEOKatalog x x x
sinooke x x
SkaLinks x
S-Kat
Sobi
Sobi2 x
sobipro
Social Engine
Toplista x
WebCatalog x
WebLinks x
webman
WebMini x x x x
Web-News x x
Webranking
WordPress x x x x x x
WP Kat x
wpcomment x
wp-xmlrpc x
 • mojeprogramy.com

  Polecam jeszcze „Sick Platform Reader – to darmowe narzędzie do rozpoznawania skryptów katalogów stron, platform blogowych i innych powszechnie stosowanych systemów zarządzania treścią.”
  http://techformator.pl/darmowe-narzedzie-do-rozpoznawania-skryptow-katalogow-stron/

 • Wzór, na początek do GS z pewnością mi się przyda

  • Admin

   To jest temat rzeka – żeby dobrze zrobić footprinty i dobrze identyfikować później. A przy tym masy proxy, testów, zaangażowania… ja na razie odpuściłem sobie, choć 100 skryptów na 350 roztrzaskałem

 • Zaciekawiony

  Widzę,że zna się Pan na pozycjonowaniu.Mam pytanie – jak pozycjonować serwis : http://ogrodymessiny.pl ?

  • Jest to tak szerokie spektrum działania, że nie sposób odpowiedzieć w kilku zdaniach.

   Należy nabyć podstawową wiedzę i obyć się w temacie – bez tego ani rusz bo nawet jak zlecimy komuś to musimy wiedzieć co robi i czy nam tylko nie zaszkodzi. No chyba, że przeprowadzi firma/osoba z Panem kilkugodzinną rozmowę wyjaśni co i jak wygląda i na czym należy się skoncentrować.

   PS. Jak dla mnie to trzeba mieć min. 2-3 tyś zł „na start” w same linki

   Polecam poszukać w sieci po hasłach: audyt strony, optymalizacja, pozycjonowania
   Oraz polecam serwisy forum.optymalizacja.com oraz http://www.planeta-seo.pl