Daemon Tool Light – emulator wirtualnych napędów CD, DVD, Blu-ray

Daemon Tool – emulator wirtualnych napędów CD/DVD – czyli zamiast przechowywać grę, program lub film typowo na płycie CD lub DVD można zgrać jej zawartość na dysk twardy do ‚obrazu płyty’ – jednego pliku który będzie właśnie zawierał właśnie tę płytę. Rozwiązanie to jest przydatne gdy do poprawnej pracy wymagają się stale umieszczonej płyty w napędzie – odczyt z wirtualnego napędu jest dużo szybszy!

Daemon Tool – funkcje programu

 1. Obsługuje formaty: mds, mdf, mdx, iso, b5t, b6t, bwt, ccd, cdi, bin, cue, ape, cue, nrg, pdi, isz
 2. Emulacji płyt zabezpieczonych: Safedisc, StarForce, Securom, Laserlock, CDCOPS
 3. Pozwala na utworzenie do 4 wirtualnych napędów
 4. Możliwość skopiowania lub stworzenia obrazu płyt CD, DVD, Blu-ray + zabezpieczenie go hasłem
 5. Funkcja menadżera napędów oraz obrazów (+ zmiana nazw emulowanych napędów)
 6. Działa na wszystkich Windowsach: XP, Vista, 7

Jakie są zalety programu Daemon Tool?

 • mamy dodatkową kopię na dysku
 • możemy zrezygnować z całej kolekcji trzymania płyt w ‚segregatorku’ a przenieść je w postaci obrazów na dysk twardy (jeżeli mamy dużo miejsca na nie)
 • gdy do uruchomienia niektórych gier lub programów wymagana jest obecność płyty w napędzie nie musimy fizycznie jej wkładać na dalszego napędu tylko ‚podpinamy’ ją w wirtualnym napędzie. Dodatkowo pliki uruchamiane / kopiowane w dysku twardego są szybciej wczytywane niż z płyty CD/DVD a gra się szybciej uruchamia.

Jak zamontować obraz płyty?

To proste, klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę programu i postępujemy tak jak na rysunku. PS. deamon tool może tworzyć do czterech wirtualnych napędów CD/DVD. Na rysunku poniżej jest tylko jeden napęd Y:. Wybieramy lokalizacje z obrazem i już.

deamon tool montowanie obrazu
O czym należy pamiętać podczas używania Deamon Tools?

 • gdzieś w sieci pojawia się stwierdzenie, że możemy posiadać tylko jedną kopię płyty jako backup na własny użytek – w woli przypomnienia 😉
 • płyty CD/DVD czy to z programami czy grami są zabezpieczone rożnymi metodami i aby skutecznie zgrać taka płytę na dysk trzeba wiedzieć czym zabezpieczona jest dana płyta i jak są skopiować. Z tym jest najwięcej ‚zabawy’ i w niektórych przypadkach będzie ciężko. Kiedyś używałem programiku ClonyXXL aby dowiedzieć się czym zabezpieczona jest dana gra lub szukałem w sieci odpowiedzi

Powyżej zrzuty ekranu z zalecanej konfiguracji (zrzuty są z wersji 4.35 ale powinny się zgadzać z najnowszą wersją z linku)

Podstawowa konfiguracja programu

Opcje > Integracja > Skojarzenia  tu wybieramy jakie rodzaje plików domyślnie mają być zapamiętane w Windowsie i kojarzone z  programem DeamonTool. Nie które z nich pewnie kojarzy każdy np.  *.ISO, (typowy obraz płyty) *.NRG (obraz płyty zapisany z Nero)

Opcje > Zaawansowane  tu wybieramy jakie zabezpieczenia na emulować tz. naśladować i proponuję zaznaczyć je wszystkie.

 • Dominika

  Witam,
  Mam pewien problem, zainstalowałam program Daemon Tool i chcę nim uruchomić kurs językowy. Zamontowałam obraz płyty (z rozszerzeniem .mds) tak samo jak było pokazane w funkcji programu. Uruchamia się STARFORCE i pokazuje się napis „Wystąpił błąd. Nie można zidentyfikować płyty w napędzie. Umieść w napędzie oryginalną płytę.” a jak wciskam przycisk „Ponów” to pisze „Aktywacja. Wpisz klucz produktu dla płyty o nazwie (nazwa obrazu)”. Nie wiem czemu nie mogę uruchomić swojego pliku. A miało działać wszystko w Systemie Windows XP,a nie mogę nim uruchomić swojego kursu -a ten kurs mam tylko w komputerze wgrane i nie mam do tego płyty. Ten program nie potrzebuje plików na płycie, nie wiem dlaczego ma problem z uruchomieniem. A miało być tak pięknie.
  Jeżeli można prosić o pomoc z uruchomieniem, byłam bym wdzięczna.
  Pozdrawiam

 • mojeprogramy.com

  Tak na szybko, to chyba ma być montowany plik .mdf a nie mds.
  Plik mds jest to faktyczny plik z obrazem płyty (więc ma ok. 700Mb dla płyt CD) a .mds to pomocniczy z danymi (i jest bardzo mały – niecały 1Mb)

  Jeżeli nie ma Pani większego to = nie ma pani obrazu płyty i mds jest bez użytczeny.

  Jeżeli to nie rozwiązuje problemu to pomogę….

  • Dominika

   Dzięki za odpowiedź, zamontowałam plik *.mdf i nie rozwiązało problemu. Uruchamia się STARFORCE i nadal pokazuje się napis „Wystąpił błąd. Nie można zidentyfikować płyty w napędzie. Umieść w napędzie oryginalną płytę.”
   Plik *.mdf ma rozmiar 615 MB, a plik *.mds ma 3 KB. I nie zależnie, który z plików zamontuję to pojawia się komunikat o błędzie.
   Jeśli można prosić o pomoc z uruchomieniem mojego pliku.

   • mojeprogramy.com

    Akurat teraz jestem zajęty i nie mogę pomóc specjalnie…
    ale na Pani miejscu poszukałbym w google na formach lub blogach co może być przyczyną zadając jako słowo kluczowe w wyszukania całe lub cześć tego komunikatu.
    „Umieść w napędzie oryginalną płytę” jak dla mnie to sugeruje że coś jest nie tak z zabezpieczaniami, więc może płyta jest zabezpieczona nowszymi metodami i Deamon jej nie czyta – nie może sobie z tym poradzić.
    Można ściągnąć najnowszą wersję ze strony producenta i spróbować – to raz. A dwa użyć innych narzędzi w najnowszej wersji jak CloneCD lub Alcohol52.